بارور کردن ابرها و تشکیل باران مصنوعی + مقاله کامل

4.2/5 - (75 امتیاز)
۴.۲/۵ - (۷۵ امتیاز)
بارور کردن ابر و باران مصنوعی

بارور کردن ابرها و تشکیل باران مصنوعی

بارور کردن ابر چیست ؟

بارور کردن ابرها و تشکیل باران مصنوعی روشی برای تأثیرگذاری بر روی ابرهای طبیعی است که در آن با استفاده از مواد شیمیایی آب بیشتری از ابر به شکل باران یا برف درست می‌شود.  بیشترین عواملی که در باروری ابرها برای تولید باران سرد و طرح‌های باروری ابرها برای تقویت بارش برف به کار می‌روند یدید نقره و یخ خشک (دی‌اکسید کربن منجمد) هستند. عواملی دیگر مانند گازهای مایع (به عنوان مثال نیتروژن مایع( نیز می‌توانند برای بارور کردن ابرها در این دسته مورد استفاده قرار گیرند.

بارور کردن ابر‌ها فرآیند ترکیب مواد شیمیایی مختلف از جمله یدید نقره، یخ خشک و حتی نمک معمولی با ابر‌های موجود در تلاش برای ضخیم شدن ابر‌ها و افزایش احتمال بارش باران و برف است. این مواد شیمیایی به ابر‌ها شلیک شده یا با پرواز به ابر‌ها نزدیک شده و به درون آن‌ها وارد می‌شوند.

چگونگی ساخت باران مصنوعی :

بارور کردن ابر‌ها و تشکیل باران مصنوعی بیشتر از طریق هواپیما انجام می‌شود. هواپیما‌ها به سمت ابر‌های انتخاب شده پرواز می‌کنند و بسته‌هایی از ذرات میکروسکوپی یدید نقره را روی ابر‌ها پخش می‌کنند. هنگامی که این ذرات در مجاورت ابر‌ها که رطوبت سرد دارند قرار می‌گیرند، باعث تشکیل بلور‌های یخ و قطرات باران می‌شوند. در این صورت است که باران مصنوعی پدید می‌آید. مقدار یدید نقره‌ای که استفاده می‌شود به قدری کوچک است که باعث آلودگی محیطی نمی‌شود. اگر ابر‌ها ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بعد از این که بارور شدند باران تولید نکنند، باید از این که به جای درستی فرستاده شده اند یا نه مطمئن شد.

تعدیل آب و هوا :

 تلاش بشر جهت ایجاد تغییر کوتاه‌مدت آب و هوای طبیعی است که در بیشتر مناطق دنیا به‌منظور افزایش بارش از ابرها، کاهش اثرات منفی «طوفان‌های تندری»، کاهش تگرگ از طوفان‌های تگرگ و از بین بردن مه در فرودگاه‌های پرترافیک یا بزرگراه‌ها انجام می‌شود. افزایش تقریبی۱۰ تا ۲۰ درصد بارندگی سالیانه، باعث افزایش بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و دریاچه‌های مورد استفاده برای آشامیدن، کشاورزی و تولید نیروی برق آبی می‌شود. 

روش های بارور کردن ابرها :

روش هوایی :

بیشتر مناسب برای فصل تابستان است که به ۳ طریق باروری در پایه ابر، باروری درون ابر و باروری تاج ابر صورت می‌گیرد. در روش هوایی، مواد لازم برای تولید هسته‌های میعان را با استفاده از هواپیما به ابر تزریق می‌کنند. بعد از شلیک گلوله حامل یدید نقره توسط هواپیما یا راکت به داخل ابر، حدود ۴۵ دقیقه بعد، ابر شروع به باریدن می کند. این مدت، زمانی است که ابر از مکانی که برای باریدن در نظر گرفته شده، فاصله می‌گیرد. برای همین مکان تزریق این مواد باید به دقت انتخاب شود تا با محل مورد نیاز باران، درلحظه بارش تطبیق پیداکند.

روش زمینی :

در مناطق کوهستانی، درفصل زمستان هم می‌توان از روش باروری زمینی استفاده کرد.

روش استاتیک :

به وسیله فشار ثابت هوا شامل پخش کردن یک ماده شیمیایی مثل نقره یدید، به درون ابر‌هاست. نقره یدید کریستالی را فراهم می‌کند که رطوبت می‌تواند در آن متراکم شود. رطوبت همیشه در ابر‌ها وجود دارد، اما نقره یدید ابر‌هایی را تولید می‌کند که برای توزیع آب مفید‌تر هستند.

روش رطوبتی :

به وسیله رطوبت موجود در هوا، در قسمت پایین‌تر، ابر‌ها نمک را از طریق انفجار یا مواد منفجره پراکنده می‌کنند. زمانی که آب به نمک‌ها اضافه می‌شود، اندازه آن‌ها بزرگ می‌شود. 

روش دینامیک :

هدف از بارور کردن ابر به روش پویا، افزایش جریان‌های عمودی هوا است که باعث می‌شود آب بیشتری از ابر‌ها عبور کرده و باران بیشتری تولید شود. از کریستال‌های یخی به میزان ۱۰۰ بار یا بیشتر در این روش بارور کردن، استفاده می‌شود. این فرآیند پیچیده‌تر از بارور کردن به وسیله فشار ثابت هوا است، چراکه به نتیجه یکسری رویداد‌ها که باید به طور منظم انجام شوند بستگی دارد. 

روش باروری قله ابر :

از گلوله‌های پرتابی یدور نقره استفاده می‌شود. چون هنگام اجرای عملیات، می‌توان ابر و محل مناسب آن را دید و عامل باروری، سریع‌تر و با دقت بیشتر به ابر تزریق می‌شود. 

روش باروری درون ابر:

تزریق افقی نیتروژن مایع است. گلوله‌های یدور نقره پرتابی، هسته‌های یخی مصنوعی را وارد منطقه فوق سرد ابری می کنند و نیتروژن مایع با ایجاد سرمای شدید در ابر، از بخار آب و آب فوق سرد هسته‌های یخی تولید می‌کند.

آیا هر ابری بارور می شود ؟

هر ابری نمی‌تواند بارور شود و این فرآیند به هنر و علم نیاز دارد. ابر‌های ایده‌آل ابر‌های گرم هستند در جایی که مقدار زیادی آب مایه در اطراف دمای انجماد آن‌ها وجود داشته باشد و هیچ ذره‌ای برای چسبیدن به آن‌ها در آن ناحیه نباشد. در یک روز سرد در دامنه‌های اسکی زمانی که یک ابر بر روی کوه شناور است، شما می‌توانید نمونه‌هایی از این یخ‌ها را که بر روی اشیا شکل می‌گیرند مشاهده کنید.

کاربردهای بارور کردن ابرها :

  • افزایش بارش ابرها
  • کاهش تگرگ
  • جلوگیری از آتش سوزی در جنگل
  • کاهش اثرات منفی توفان‌های شدید
  • از بین بردن مه در جاده‌ها و فرودگاه‌ها

جهت دانلود کامل مقاله (word) روی دانلود کلیک کنید.

24804 بازدید