استخوان آسیب دیده برای اینکه درست جوش بخورد چه باید کرد؟

4.2/5 - (68 امتیاز)
۴.۲/۵ - (۶۸ امتیاز)
جمع آوری اطلاعات درس علوم پنجم ابتدایی

استخوان آسیب دیده برای ینکه درست جوش بخورد و ترمیم شود، چه باید کرد؟

شکستگی استخوان چیست ؟

استخوان های بدن ما، هرکدام بسیار سفت، سخت و محکم اند. استخوان، ۳۰ بار بیشتر از یک آجر ساختمانی، تحمل حمل بار دارد.قوی ترین استخوان بدن، استخوان قلم پاست که می تواند وزنی حدود ۱۷۰۰ کیلوگرم را تحمل کند. با همه این ها، گاهی استخوان ها به دلیل ضربه شدید می شکنند.
تعمیر کردن یک استخوان آسیب دیده و شکسته، شباهت بسیار زیادی به چسباندن قطعات شکسته یک ظرف چینی دارد. با این تفاوت که پزشکِ شکسته بند، به قطعات شکسته استخوان، چسب نمی مالد!

استخوان آسیب دیده برای اینکه درست جوش بخورد باید به مواردی که در زیر اشاره کردیم عمل شود.

عواملی که جوش خوردگی را تند می کنند :

  • استفاده از ابزار یا وسایل اولیه برای بی‌حرکتی و جلوگیری از نفوذ عوامل بیماری‌زایی چون میکروب و عفونت در شکستگی‌های باز، جزو اقدامات اولیه ضروری برای کمک به درمان قطعی و مطلوب شکستگی‌هاست.
  • کاهش وزن در افراد چاق در تمام زمینه‌ها به سلامت بیمار کمک می‌کند، به شرط این که یکدفعه ای نبوده و بنا به توصیه پزشک و یا متخصص تغذیه و طبق اصول علمی باشد.
  • خوردن زیاد پاچه، پای مرغ و امثال آن نه‌ تنها نقشی در جوش‌خوردن شکستگی‌ها ندارد، بلکه جوش خوردن را عقب می اندازند.

عواملی که جوش خوردگی را کُند می کند :

 
  • جوش‌خوردگی استخوان‌ها در کودکان و نوجوانان نسبت به بزرگسالان سریع تر است. البته بهبود شکستگی گردن و ران در بچه‌ها و نوجوانان یک استثناست که به دلیل کامل نشدن صفحات رشد استخوانی در سنین کودکی و نوجوانی نتایج خوبی ندارد.
  • در سنین پیری در صورتی که شخص، بیماری خاصی نداشته باشد، جوش‌خوردگی طبیعی بوده و گاهی زودتر از حد انتظار نیز انجام می‌شود.
  • بعضی از مواد غذایی باعث افزایش دفع کلسیم از ادرار می شود، در نتیجه روی استخوان اثر تخریبی داشته و جوش خوردن را به تاخیر می اندازند. این مواد عبارت اند از :کافئین ( قهوه، نوشابه ) – گوشت قرمز- مشروبات الکلی – شکر ( شیرینی جات، نوشابه ) مصرف بیش از حد شکر مانع جذب پروتئین ها و سایر مواد غذایی از روده می شود.

علت جوش نخوردن استخوان :

  • وجود عفونت
  • جریان خون کم به استخوان
  • جدا شدن انتهای استخوان شکسته
  • حرکت دادن استخوان شکسته

درمان کامل شکستگی ها طی چند ماه :

دوره درمان شکستگی‌ها بسته به نوع و محل شکستگی، سن فرد و روش درمانی متفاوت است، ولی به طور کلی برای استخوان‌هایی مثل ران، ساق، مچ پا و زانو که وزن بدن روی آنهاست، جوش‌خوردگی استخوان‌ها دیرتر از زمان مورد انتظار اتفاق می‌افتد. البته حداقل جوش‌خوردگی اولیه، سه ماه طول می‌کشد و در اندام فوقانی، این زمان به نصف کاهش پیدا می‌کند.

در مورد کودکان زیر ۱۱ سال نیز این مدت نصف می‌شود، مگر این که شکستگی در ناحیه ران و گردن باشد.

برای جوش‌خوردن استخوان نیز باید استخوان‌ها بیش از ۵۰ درصد با هم ارتباط استخوانی داشته باشند و بافت‌های اطراف آن نیز صدمه کمی دیده باشند.

یکی از بزرگ‌ترین عوامل جوش‌نخوردن، عفونت است. 

بیماران دارای زمینه بیماری عمومی مثل دیابت، بیشتر مساعد عفونت و جوش نخوردن هستند.

مراحل بهبودی استخوان شکسته :

برای این که استخوان آسیب دیده درست جوش بخورد و ترمیم شود، چه باید کرد؟

جهت دانلود کامل مقاله (word) روی دانلود کلیک کنید.

14009 بازدید