برای حفظ سلامت پوست چه کارهایی باید انجام دهیم؟

4.2/5 - (237 امتیاز)
۴.۲/۵ - (۲۳۷ امتیاز)
جمع آوری اطلاعات صفحه 60 علوم پنجم ابتدایی

۱. محافظت از پوست در برابر نور آفتاب 

 برای حفظ سلامت پوست، یکی از مهم ترین راههای مراقبت از آن، حفاظت در برابر نور آفتاب می‌باشد. یک عمر زندگی در برابر آفتاب باعث افزایش چین و چروک صورت، لک های پوستی و یا حتی افزایش خطر سرطان پوست شود. بهترین و کامل ترین روش‌های محافظت از پوست شامل:استفاده از کرم ضدآفتاب می باشد اگر زیاد عرق کرده و یا در هوای باز شنا می‌کنید، هر دوساعت یکبار کرم ضد آفتاب را دوباره تجدید نمایید. از آفتاب سوزان ساعات ۱۰ ظهر تا ۴ بعد از ظهر تا آنجاکه می‌توانید دوری نمایید

حفظ سلامت پوست در برابر آفتاب

۲. عدم استعمال دخانیات و الکل

به هر دلیلی که استعمال دخانیات را شروع کرده باشید، تاکنون فهمیده‌اید که سیگار هیچ کمکی به کاهش سطح استرس نمی‌کند. دخانیات علاوه بر مستعد کردن بدن شما برای ابتلا به انواع بیماری‌های تنفسی و مشکلات قلبی، پوست شما را به یک تخته خشک ترک‌دار تبدیل می‌کند. پس ترک کنید!

۳. رفتار ملایم با پوست

حمام و اصلاح روزانه می‌تواند عوارضی بر پوست شما داشته باشد، برای کم کردن این عوارض، مدت حمام را محدود کنید- آب داغ و دوش و حمام طولانی مدت روغن و چربی لازم پوست را از بین می‌برد. مدت حمام کردن و یا دوش گرفتن تان را محدود کرده و از آب ملایم بجای آب داغ استفاده نمایید.از صابون های قوی اجتناب کنید. صابون های قوی و شوینده ها می‌تواند روغن و چربی مورد نیاز پوست را از بین ببرد. سعی کنید از صابون های ملایم و معتدل استفاده نمایید. بادقت اصلاح نمایید. برای محافظت و نرم کردن پوست از کرم‌ها، ژل ها و یا لوسیون های اصلاح استفاده نمایید. در ضمن هنگام اصلاح تیغ را در مسیر رویش مو و نه برخلاف آن حرکت دهید.

۴. داشتن رژیم غذایی سالم 

تغذیه به پوست زندگی می‌بخشد. هرچیزی که در زندگی روزمره خود مصرف می‌کنید در دستیابی به پوستی سالم مشارکت می‌کند. به همین دلیل باید مصرف برخی از مواد غذایی را کاهش و مصرف برخی دیگر را افزایش دهید. مصرف تمام غذا‌های سرخ شده و حاوی چربی‌های ناسالم را به صفر برسانید.

حفظ سلامت پوست با داشتن رژیم غذایی مناسب

۵. دوری از استرس 

اگر استرس شما غیرقابل کنترل و دائمی است باید بدانید که پوست شما در چنین شرایطی حساس تر و مستعد دچارشدن به جوش و آکنه و مشکلات پوستی دیگر است. برای داشتن پوستی سالم به ذهنی سالم نیاز دارید. بنابرانی باید طی مراحلی استرس خود را مدیریت کنید. 

حفظ سلامت پوست با دوری از استرس

۶. نخوابیدن روی صورت 

خوابیدن روی صورتتان باعث می شود تا پوستتان زودتر پیر شود؛ چون فشاری که در طول ساعات شب به پوستتان می آید می تواند باعث چروک و از دست دادن حجم بیشتری در سمتی شود که روی آن می خوابید. این قضیه در روز ها، هفته ها و سال هایی که این کار را انجام می دهید باعث چین و چروک و آویزان شدن بیشتر پوست می شود. 

حفظ سلامت پوست با نخوابیدن روی صورت

۷. نرفتن به سولاریوم

تحقیقات نشان می دهد استفاده از سولاریوم قبل از سن سی سالگی خطر ابتلا به مِلانوما (کشنده ترین نوع سرطان پوست) را تا آخر عمر تا ۷۵% افزایش می دهد. هم چنین همه کسانی که از سولاریوم استفاده کرده اند بیشتر در خطر این هستند که به ملانومای چشم، squamous cell  و basal cell carcinomasدچار شوند. 

حفظ سلامت پوست با نرفتن به سولاریوم

۸ . استفاده از کرم ضد آفتاب 

استفاده از کرم ضد به طور روزانه به کاهش آثار پیری در پوست کمک می کند، زیرا ۹۰ درصد پیری قابل مشاهده پوست به دلیل اشعه های UV خورشید است. این لایه محافظ هم چنین خطر ابتلا به سرطان و دیگر مشکلات رایج پوستی مانند پسوریازیس و rosacea در اثر گرمادیدگی ناگهانی را کاهش می دهند. 

۹. ورزش کردن 

حسابی عرق کردن به طور منظم رابطه مستقیم با درخشندگی پوستتان دارد. ورزش کردن گردش خون را افزایش می دهد و عضلات شما را قوی و سفت می کند و باعث این می شود که سطح پوستتان بدرخشد و زیباتر جلوه کند. ورزش استرس شما را از بین می برد و مشکلاتی مانند آکنه، اگزما، پسوریازیس و ریزش مو به راحتی با ورزش کردن کاهش می یابد.

حفظ سلامت پوست با ورزش کردن

۱۰. پاک کردن آرایش صورت

در طول روز آرایشی که روی پوستتان است می تواند باکتری و کثیفی را به خود جذب کند. شستن صورتتان با یک پاک کننده ملایم در شب، کلون های باکتری ها را که روی صورتتان رشد کرده اند کاهش می دهد. اگر شما شب هنگام صورت خود را نشویید، وضعیت های ایجاد کننده باکتری ها مانند آکنه بدتر می شوند و ممکن است پوستتان به دلیل کاهش لایه برداری کم کم بی روح و تیره شود. اگر با ریمل روی مژه هایتان بخوابید، ریمل می تواند مژه هایتان را خشک و بعد باریک کند. 

 

حفظ سلامت پوست با پاک کردن آرایش صورت

۱۱. نوشیدن آب زیاد

در طول روز به مقدار کافی آب بنوشید تا پوست مرطوب بماند. نباید به پوست اجازه داد احساس تشنگی کند. آب برای ظاهری نرم، لطیف و مرطوب بسیار ضروری است. مصرف روزانه حداقل ۸ لیوان آب، برای حفظ سلامت پوست کفایت می‌کند.

حفظ سلامت پوست با نوشیدن آب زیاد

۱۲. اصلاح موهای زائد صورت

تمام اصول و روش های حفظ سلامت پوست، به خانم‌ها و آقایان توصیه می‌کند که هر هفته باید دست کم دو بار مو‌های زائد صورت خود را بچینند. تمیز کردن صورت موجب رهایی پوست از تمام سلول‌های مرده‌ای می‌شود که ممکن است باعث ایجاد تاول، جوش‌های سر سیاه و سر سفید در ناحیه منافذ مسدود شده صورت شوند. تمیز کردن صورت همچنین موجب بهبود رنگ چهره، درخشندگی پوست و نیز پاک شدن تمام سم ها از پوست خواهد شد. البته پوست را به صورت روزانه تمیز نکنید، این کار به خشکی پوست منجرخواهد شد.

حفظ سلامت پوست با اصلاح کردن صورت

جمع آوری شده از سایت google.com

جهت دانلود کامل مقاله (word) روی دانلود کلیک کنید.

68863 بازدید