ترازو و کاربرد ترازو در زندگی همراه با عکس

3.9/5 - (28 امتیاز)
۳.۹/۵ - (۲۸ امتیاز)

ترازو چیست؟

ترازو ابزاری هست که برای سنجش (اندازه گیری) اجسام و مایعات به کار می رود. ترازوها به چند گروه ترازوی آزمایشگاهی، ترازوی فروشگاهی، ترازوی صنعتی، ترازوی آشپزخانه، ترازوی خانگی و ترازوی نوازاد تقسیم می شوند.

ترازوی آزمایشگاهی شامل: 

ترازوی آزمایشگاهی آنالیتیکال:

برای اندازه گیری های قابل قبول و دقیق وزنی مورد استفاده قرار می گیرد.طیف اندازه گیری دستگاه از از میکروگرم تا میلی گرم را شامل می شود.هزینه های ترازو آنالیتیکال متفاوت است اما به دلیل عمر بالا، ارزش سرمایه گذاری را دارد.

ترازوی آزمایشگاهی آنالیتیکال

ترازوی آزمایشگاهی دو کفه ای:

معمولا برای سنجش مقایسه ای استفاده می شود. دارای یک کفه آویزان در دو انتهای خود است.

ترازوی آزمایشگاهی دوکفه ای

ترازوی آزمایشگاهی یک کفه ای: 

برای اندازه گیری وزن استفاده می شود. مانند ترازوهای ساده ی فنری و ترازوهای پیشرفته تر الکتریکی که دارای یک کفه هستند و می توانند برای توزین های مقایسه ای یا مستقیم از  آن ها استفاده کرد.

ترازوی آزمایشگاهی یک کفه ای

ترازوی آزمایشگاهی رطوبتی:

محتوای رطوبتی و وزن خشک معرف های مختلف را به شکل دقیقی آنالیز می کند. معمولا در آزمایشگاه های شیمی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. در هنگام خرید باید به ظرفیت وزن، تکرار پذیری، ابعاد و هزینه توجه کرد.

 

  

ترازوی آزمایشگاهی پرتابل:

وزن خشک را با دقت و خوانا بودن اندازه گیری می کند. جمع و جور می باشد. بعضی از آن ها دارای اندازه گیری وزنی تا ۱۲ هزار گرم می باشد.

ترازوی آزمایشگاهی پرتابل

ترازوی فروشگاهی شامل:

ترازو با پرینتر ( چاپگر د ار ):

این نوع ترازو اغلب دارای دو نوع سینی تخت و لبه دار است و از جنس پلاستیک و استیل سخته شده است. از برخی امکانات این دستگاه می توان به قابلیت چاپ فاکتور فروش، اتصال بهکامپیوتر، اتصال به بارکد خوان، شبکه شدن میان چندین ترازو، قابلیت تولید بارکد واقعی و…اشاره کرد.

ترازو با پرینتر چاپگردار

ترازو بدون پرینتر:

ساده‌ترین ترازوهای موجود در بازار ترازوهای بدون پرینتر هستند. ترازوهایی که صرفا برای اندازه‌گیری وزن و محاسبه قیمت، در سوپرمارکت‌های کوچک استفاده می‌شود. یکی از مزایای ترازوی بدون پرینتر قیمت پایین‌تر آن نسبت به نمونه‌های پرینتر دار و بارکد زن است. ترازوی بدون پرینتر در دو نوع علمک‌دار و بدون علمک می شود.

ترازوی بدون پرینتر
ترازوی بدون پرینتربدون علمک دار
ترازو فروشگاهی علمک دار
ترازوی بدون پرینتر علمک

ترازوی دو کفه ای:

به ترازوهایی گفته می شود که از دو کفه و یک شاهین درست شده باشند. به این صورت که جسم در یک سمت کفه قرار می گرفت، و سنگ هایی با وزن های مشخص در سمت دیگر کفه. زمانی که ترازو به حالت تعادل می رسید وزن جسم مشخص می شد.

ترازو دو کفه ای

ترازوی صنعتی:

به صورت متداول جهت بسته بندی یا استفاده در کارگاه های صنعتی به کار می رود. بدنه ترازو در کارهای صنعتی بر حسب کاربری و به نسبت کار باید دارای مقاومت باشد تا در برابر تغییرات محیطی بدنه ترازو آسیب نبیند. معمولا دارای امکان شمارش قطعات می باشد که به ترازو قطعه شمار نیز معروف است که موجب سرعت بخشیدن به کار بسته بندی و یا شمارش قطعات به صورت دیجیتال می گردد. ترازوی صنعتی اگر درست و بر اساس نیاز و محیط کار انتخاب گردد علاوه بر نداشتن هزینه موجب سود بیشتر در کار می گردد.  

 

ترازو صنعتی

ترازوی آشپزخانه شامل:

ترازوی عقربه ای:

جهت وزن کشی کافیست ترازو را بر روی سطح صاف قرار داده و با استفاده از پیچ واقع در بدنه ترازو، عقربه را روی صفر تنظیم کرد و جسم مورد نظر را اندازهگرفت. حداکثر وزنی که می توان با این ترازو اندازه گیریکرد ۱۲۰ کیلوگرم برابر با ۲۶۰ پوند می باشد. همچنین دقت اندازه گیری ترازو ۱ کیلوگرم معادل ۲ پوند می باشد.

ترازو

ترازوی دیجیتالی:

 

به صورت اتوماتیک پس از قرار دادن کالا روی ترازو اندازه گرفته می شود و در صفحه نمایشگر ترازو ظاهر می شود.

ترازو فروشگاهی بدون علمک

ترازوی خانگی:

ترازوی خانگی در واقع همان ترازوی زیر پایی می باشد که در منازل یا مطب پزشکان مورد استفاده قرار می گیرد. تغذیه ی ترازو در تمام مدل ها تنها باتری بوده و جنس ترازو از پلاستیک فشرده و شیشه ی نشکن می باشد . ترازوی زیر پایی به صورت کفی می باشد و نمایشگر ترازو  بر روی کفه در قسمت جلو قرار گرفته است و با قرار گرفتن نفر بر روی کفه ی ترازو، وزن نمایش داده می شود. 

ترازوی خانگی

ترازوی نوزاد:

ترازوی دیجیتال نوزاد، ترازوی نفرکش می باشد که در ابعادی متفاوت جهت توزین نوزاد مورد استفاده قرار می گیرد ، ترازوی دیجیتالی در مدل گهواره طراحی شده است تا توزین نوازد به سادگی انجام گردد ، ترازوی نوزادی در وزن ۲۰ کیلو گرم تولید می گردد ، استفاده از ترازو به سادگی امکان پذیر است و دارای تنوع بالایی است. 

 

ترازو نوزاد

برای دریافت کامل این مقاله به صورت word بر روی دانلود کلیک کنید.

25603 بازدید