جوهر نمک و نکات و کاربرد آن در زندگی روزانه

4.2/5 - (111 امتیاز)
۴.۲/۵ - (۱۱۱ امتیاز)
در زندگی روزانه از جوهر نمک در چه کارهایی استفاده می کنیم؟

جوهر نمک ( هیدروکلریک اسید ) :

جوهر نمک یک محلول شفاف، بی رنگ و بسیار تند بو از هیدروژن کلراید در آب است. یک اسید معدنی بسیار خورنده و اسیدی با استفاده های صنعتی فراوان می باشد. این اسید به دلیل اینکه جز مواد شیمیایی اولیه (پایه ) می باشد کاربرد بسیار گسترده ای دارد. گاز هیدروکلریک اسید، بی رنگ و با طعم اسیدی و از هوا سنگین تر می باشد.این ماده به آسانی تبدیل به مایع می شود و در حالت مرطوب یا محلول، ماده آبی رنگ را به قرمز تبدیل می کند.

در زندگی روزانه از جوهر نمک در چه کارهایی استفاده می کنیم؟

برای اسیدی کردن چاه های نفتی ، برداشتن رسوب بویلرها ( دیگ )، کاهش سنگ معدن ها و تمیز کاری فلزات بکار می رود. جوهر نمک برای جرم گیری سطح های مختلف و هم چنین برای باز کردن گرفتگی مجرای فاضلاب استفاده می گردد. از این اسید برای جرم گیری از سطوح مختلف مثل سرویس بهداشتی، کاشی،‌ سرامیک، موزاییک و… استفاده می‌شود. هیدروکلریک اسید در معده نیز وجود دارد و به هضم غذا کمک می‌کند. این اسید دارای خاصیت پاک کنندگی قوی می باشد.

نکات دیگر جوهر نمک :

 • شستشو و اسید شویی فلزات

 • در بسیاری از پروسه های غذایی

 • خنثی سازی ترکیبات آلکالین یا ضایعات فلزات

 • قطعه شویی (اسید شویی) فولاد

 • پرداخت چرم

 • پاک کننده ها و جرمگیری کاشی و سرامیک

 • صنعت ساختمان سازی

 • کنترل ph و خنثی سازی

 • تهیه اتیلن دی کلراید

 • خالص سازی نمک طعام

 • احیا اوره

 

هشدارهای حفاظتی :

موقع استفاده از جوهر نمک حتماً از ماسک و دستکش استفاده کنید و در صورت تماس با پوست بلافاصله با محلول قلیایی رقیق مانند محلول سودا یا جوش شیرین اثر اسید را خنثی کنید.

تماس با چشم :

غلظت بخارات، رطوبت و قطرات این ماده میتواند سبب تحریکات شدید، سوختگی و کوری چشم می شود.

تماس با پوست :

می تواند سبب تحریکات شدید پوستی، قرمزی، تاول و درد و سوختگی و صدمات پوستی شود.

بلعیدن و خوردن :

می تواند سبب زخم های خورنده در دهان، گلو، مری و شکم می شود. علایم آن شامل سختی در قورت دادن ، عطش ، استفراغ و حالت تهوع، اسهال، صدمات شدید، اغما و مرگ است.

تنفس :

محلول این ماده بسیار خورنده است و تاثیرات آن بستگی به غلظت و مدت زمان تماس دارد. بخارات و رطوبت این ماده می تواند سبب تحریکات شدید بینی، زخم گلو، انسداد، سرفه و سختی شود. در مدت مواجهه با این ماده زخم در بینی و گلو ایجاد می شود.

هنگام استفاده از جوهرنمک در خانه چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

باید از تماس مستقیم آن با دست جلوگیری کرد. جوهر نمک بسیار قوی و سمّی است. تنفّس بخار ناشی از محلول جوهرنمک بسیار خطرناک است.

هنگام استفاده ازجوهرنمک نباید آن را با آب داغ مخلوط کرد. آب داغ با تولید بخار باعث پراکنده شدن جوهرنمک درهوا می شود. این کار خطر تنفس کردن جوهرنمک را افزایش می دهد. نباید مدت زیادی با جوهرنمک درارتباط بود. .هرچه مدت زمان تماس با آن بیش تر باشد.خطر آسیب دیدن فرد نیز بیش تراست. جوهرنمک را نباید به صورت غلیظ به کار برد چون گاز زیادی تولید می کند. اضافی جوهرنمک حتما باید در ظرف های دربسته نگهداری شود. روی ظرف حتما باید نام آن نوشته شود. جوهرنمک را باید از دسترس کودکان دور نگه داشت. چون ممکن است کودک آن را بخورد یا گازهای آن را تنفس کند. افرادی که حساسیت های پوستی یا تنفسی دارند (مثل آسم) نباید از این مواد استفاده کنند. زنان باردار برای سلامتی فرزندشان نباید با این مواد در ارتباط باشند.

جهت دانلود کامل مقاله (word) روی دانلود کلیک کنید.

46911 بازدید