سمعک به افراد کم شنوا چه کمکی می کند؟ همراه با عکس

4/5 - (28 امتیاز)
۴/۵ - (۲۸ امتیاز)
سمعک به افراد کم شنوا چه کمکی می کند؟

سمعک چیست؟

سمعک وسیله الکترونیکی کوچکی است که در گوش یا پشت گوش قرار داده می شود. سمعک بعضی از صداها را بلندتر می کند به طوری که فرد مبتلا به کم شنوایی می تواند در فعالیت های روزانه به طور کامل گوش کند ، ارتباط برقرار کند و شرکت کند.

سمعک دارای سه قسمت اساسی است: میکروفون ، تقویت کننده و بلندگو. سمعک صدا را از طریق میکروفون دریافت می کند، که امواج صوتی را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند و آنها را به یک تقویت کننده می فرستد. تقویت کننده قدرت سیگنال ها را افزایش داده و سپس آنها را از طریق بلندگو به گوش ارسال می کند.

سمعک به افراد کم شنوا چه کمکی می کند؟

 در درجه اول در بهبود شنوایی و درک گفتار افرادی که دچار کم شنوایی هستند، مفید است که ناشی از آسیب رسیدن به سلول های حسی کوچک در گوش داخلی، به نام سلول های مو است. به این نوع کاهش شنوایی کاهش شنوایی حرکتی گفته می شود. این آسیب می تواند در نتیجه بیماری، پیری، یا صدمه ناشی از سر و صدا یا داروهای خاصی ایجاد شود.

چگونه می توانم متوجه شوم که به سمعک احتیاج دارم؟

اگر فکر می کنید ممکن است دچار کم شنوایی شوید به پزشک خود مراجعه کنید که ممکن است شما را به متخصص گوش و حلق و بینی یا متخصص شنوایی ارجاع دهد. متخصص گوش و حلق و بینی، پزشک متخصص در بیماری های گوش، بینی و گلو است و علت کم شنوایی را بررسی می کند. شنوایی شناسی یک متخصص بهداشت شنوایی است که کم شنوایی را شناسایی و اندازه گیری می کند و یک آزمایش شنوایی را برای ارزیابی نوع و میزان از دست دادن انجام می دهد.

۵ نوع سمعک در سبک های مختلف وجود دارد.

 • پشت گوش ( BTE )

 • پشت گوش ( Mini BTE )

 • گوش درون ( ITE )

 • داخل کانال ( ITC )

 • کانال کاملا در کانال ( CIC )

سمعک های پشت گوش (BTE) :

شامل یک پلاستیک سخت پلاستیکی است که در پشت گوش قرار داده شده است و به یک گوشواره پلاستیکی وصل شده است که درون گوش خارجی قرار دارد. قطعات الکترونیکی در قسمت پشت گوش نگهداری می شوند. سمعک های BTE توسط افراد در هر سنی برای کم شنوایی خفیف تا عمیق استفاده می شود.

سمعک پشت گوش BTE
سمعک پشت گوشی BTE Super Power بزرگترین سمعک به شمار می رود و استفاده از آن بسیار راحت است.
سمعک پشت گوش BTE
سمعک پشت گوشی BTE یا Behind-The-Ear که پشت گوش را پر می کنند و به یک گوشی متصل هستند.
یکی از پرکاربردترین مدل ها در دنیا است. مدل جمع و جوری از سمعک پشت گوشی یعنی Mini BTE طراحی شده است که برای کم شنوایی متوسط تا شدید مناسب است.

سمعک های داخل گوش ( ITE ) :

کاملاً درون گوش خارجی قرار می گیرند و برای کاهش شنوایی خفیف تا شدید استفاده می شوند. کیس نگهدارنده قطعات الکترونیکی از پلاستیک سخت ساخته شده است. برخی از وسایل ITE ممکن است دارای ویژگی های اضافه شده خاصی مانند telecoil باشد. telecoil کویل مغناطیسی کوچکی است که به کاربران این امکان را می دهد تا از طریق میکروفون آن صدا را از طریق مدار سمعک دریافت کنند. این کار شنیدن مکالمات از طریق تلفن را آسان تر می کند.

سمعک های داخل گوش ITE

سمعک کاملاً در کانال (CIC) :

تقریباً در کانال گوش پنهان است. از هر دو نوع برای کاهش شنوایی خفیف تا متوسط استفاده می شود.

از آنجا که آنها کوچک هستند، ممکن است کمک های کانال برای تنظیم و برداشتن آن برای فرد دشوار باشد. علاوه بر این، وسایل کمکی کانال فضای کمتری را برای باتری ها و دستگاه های اضافی مانند telecoil در اختیار دارد. آنها معمولاً برای کودکان خردسال یا برای افراد با شنوایی شدید تا عمیق توصیه نمی شوند زیرا کاهش اندازه آنها قدرت و حجم آنها را محدود می کند.

سمعک کاملا در کانال CIC

آیا تمام سمعک ها به همان روش کار می کنند؟

بسته به الکترونیکی مورد استفاده متفاوت عمل می کنند. دو نوع اصلی الکترونیک آنالوگ و دیجیتال هستند.

کمکهای آنالوگ، امواج صوتی را به سیگنالهای الکتریکی تبدیل می کنند که تقویت می شوند. سمعک های قابل تنظیم آنالوگ، قابل تنظیم برای پاسخگویی به نیازهای هر کاربر ساخته شده اند. این کمک ها توسط سازنده مطابق با مشخصات توصیه شده توسط متخصص شنوایی شما برنامه ریزی می شود. قابل برنامه ریزی دارای بیش از یک برنامه یا تنظیمات هستند.

سمعک های دیجیتال قبل از تقویت آنها، امواج صوتی را به کدهای عددی، مشابه کد باینری یک کامپیوتر تبدیل می کنند.این کمک ویژه می تواند برای تقویت برخی فرکانس ها بیشتر از سایر موارد برنامه ریزی شود. مدارهای دیجیتالی انعطاف پذیری بیشتری را در تنظیم کمک به نیازهای کاربر و در بعضی از محیط های گوش شنوایی ایجاد می کند.

کدام سمعک برای من بهتر خواهد بود؟

اگر در هر دو گوش دچار کم شنوایی هستید، به طور کلی دو سمعک توصیه می شود زیرا دو سمعک سیگنال طبیعی تری به مغز می دهد. شنوایی در هر دو گوش به شما کمک می کند تا گفتار را بفهمید و مکان را از کجای صدا پیدا کنید.

قیمت همچنین یک نکته اساسی محسوب می شود زیرا سمعک ها از صدها تا چند هزار دلار متغیر است. مشابه سایر خرید تجهیزات ، سبک و ویژگی های آن بر هزینه تأثیر می گذارد. با این وجود ، فقط برای تعیین بهترین سمعک، از قیمت استفاده نکنید. فقط به این دلیل که یک سمعک گرانتر از دیگری است، لزوماً به معنای مناسب بودن نیازهای شما نیست.

قبل از خرید سمعک چه سؤالاتی را باید بپرسم؟

قبل از خرید سمعک ، این سؤالهای مهم را از سمعک خود بخواهید

 • چه ویژگی هایی برای من بسیار مفید خواهد بود؟

 • هزینه کل سمعک چقدر است؟

 • آیا مزایای فن آوری های جدید از هزینه های بالاتر فراتر رفته است؟

 • آیا یک دوره آزمایشی برای آزمایش سمعک وجود دارد؟ (بیشتر تولید کنندگان اجازه می دهند یک دوره آزمایشی ۳۰ تا ۶۰ روزه را طی کنند که در طی آن می توان کمک ها را برای بازپرداخت کرد.) در صورت برگشت کمک ها پس از دوره آزمایشی، چه هزینه هایی قابل برگشت نیست؟

 • گارانتی اش چقدر اعتبار دارد؟

 • آیا می توان آن را تمدید کرد؟ آیا گارانتی شامل تعمیر و نگهداری و تعمیرات آینده است؟

 • آیا متخصص شنوایی می تواند تنظیماتی انجام دهد و خدمات تعمیر و نگهداری را ارائه دهد؟ آیا در صورت نیاز به تعمیرات، کمک های وام ارائه می شود؟

 • شنوایی شناس چه دستورالعملی را ارائه می دهد؟

چگونه می توانم سمعک خود را تنظیم کنم؟

 برای استفاده موفقیت آمیز، به زمان و صبر نیاز دارند. پوشیدن وسایل کمکی به طور مرتب به شما در تنظیم آنها کمک می کند.

با ویژگی های سمعک خود آشنا شوید. با حضور متخصص شنوایی خود، کمک به گذاشتن و بیرون آوردن سمعک، تمیز کردن آن، شناسایی وسایل کمکی سمت راست و چپ و تعویض باتری ها اقدام کنید. بپرسید که چگونه آن را در محیط های گوش دادن که در شنوایی مشکل دارید آزمایش کنید. بیاموزید که حجم سمعک را تنظیم کنید و آن را برای صداهایی که بسیار بلند یا خیلی نرم هستند برنامه ریزی کنید. تا زمانی که راحت و رضایت داشته باشید با شنوایی خود کار کنید.

جهت دانلود کامل مقاله (word) روی دانلود کلیک کنید.

منبع : https://www.nidcd.nih.gov/health/hearing-aids

10990 بازدید