فواید و زیان های یک فناوری + همراه با عکس

3.9/5 - (121 امتیاز)
۳.۹/۵ - (۱۲۱ امتیاز)
فواید و زیان های یک فناوری علوم هفتم

فواید و زیان های یک فناوری در محیط زندگی و راه هایی برای کاهش زیان های آن.

لامپ کم مصرف :

از فواید و زیان های یک فناوری می توان به لامپ کم مصرف اشاره کرد. نوعی لامپ فلورسنت است و شیوه کار آن به‌ این صورت است که برخورد الکترون‌ها، اتم‌های جیوه داخل لامپ را برانگیخته و اشعه ماورای بنفش تولید می‌کند.

مزایای لامپ های کم مصرف :

  •  این نوع لامپ‎ها حدود ۸ برابر بیشتر از لامپ‎های رشته‎ای عمر می‎کنند.

  •  اگرچه قیمت لامپ های کم مصرف نسبت به بقیه لامپ‎ها بیشتر است، اما با توجه به عمر زیاد و مصرف کمی ‌که دارند، به‌ویژه برای مصرف‎کنندگانی که بیشتر از هزار کیلو وات ساعت در ماه مصرف می‎کنند، مقرون به صرفه‌ترند.

  •  لامپ‌های کم‌مصرف به میزان قابل‌توجهی سبب کاهش مصرف انرژی می‌شوند. این لامپ‌ها یک پنجم لامپ‌های رشته‌ای، انرژی الکتریکی مصرف می‌کنند.

معایب لامپ های کم مصرف :

نور لامپ‌های فلوروسنت در طولانی مدت ممکن است موجب مشکلات زیر شود:
۱- خستگی زودرس
۲- افسردگی
۳- ضعف و بی‌حالی
۴- از دست دادن تمرکز ذهنی
۵- کاهش راندمان یا بازده کاری
۶- افزایش تنش‌های روانی

از دیگر عوارض لامپ های کم مصرف که می توان به موارد زیر اشاره کرد :

کک و مک :

لامپ های کم مصرف مهتابی اشعه های مضری دارند که باعث ایجاد کک و مک پوستی می شوند. استفاده از کرم های ضد آفتاب زیر نور لامپ های مهتابی در ممانعت از ایجاد کک و مک بسیار موثر است.از این رو باید تا حد امکان در برابر این نور قرار نگرفت و از کرم های ضد آفتاب برای محافظت از پوست استفاده کرد.

سرطان سینه :

استفاده از لامپ‌های کم‌مصرف در اواخر شب می‌تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد.

نوری که از لامپ‌های فلورسنت فشرده منتشر می‌شود، بسیار شبیه به نور خورشید در هنگام روز می باشد و می‌توانند روی تولید هورمون ملاتونین در بدن انسان تاثیر منفی داشته باشد. ملاتونین از بدن انسان در برابر برخی از انواع سرطان‌ها مانند سرطان پروستات و سینه محافظت می‌کند.

انرژی هسته ای :

از فواید و ضررهای یک فناوری همانطور که می دانید امروزه انرژی هسته ای اهمیت بسیار زیادی برای کشورهای دنیا دارد و برخی از این کشورها به دنبال بدست آوردن فناوری هسته ای و استفاده از آن هستند اما آیا با فواید و زیانهای این فناوری آشنایی دارید ؟

مزایای انرژی هسته ای :

نیروگاه هسته‌ای تمیز بوده و باعث خرابی کمتری در محیط زیست (نسبت به نیروگاه‌های نفتی و گازی) می‌شود. نیروگاه هسته‌ای اثر گلخانه‌ای ندارد و باعث باران اسیدی نمی‌شود. مساحت نیروگاه هسته‌ای در مقایسه با نیروگاه‌هایی مثل زغال سنگ بسیار کمتر است. استفاده از نیروگاه هسته‌ای مانع از بین رفتن سوخت فسیلی می‌شود.

در ضمن مقدار کمی سوخت قادر است مقدار قابل توجهی انرژی الکتریکی تولید کند.

معایب انرژی هسته ای :

باقی مانده سوخت هسته‌ای (زباله هسته ای) برای هزاران سال باقی می‌ماند. این مواد بسیار پرتوزا هستند. نیروگاه‌هایی که به پایان عمر خود می‌رسند باید بدقت مورد حفاظت قرار گیرند. 

کودکانی که در نزدیکی نیروگاه هسته‌ای هستند، به شدت در معرض خطر سرطان هستند.

تاسیس نیروگاه هسته‌ای بسیار گران و پر هزینه است. مردم عموماً از نیروگاه هسته‌ای می‌ترسند. منابع اورانیوم محدود

هستند. در ضمن منابع اورانیوم قابل بازیافت نیستند.

فناوری نانو :

هر چند که گفته مى شود نانوفناورى قابلیت تولید و کاربرد فناورى هاى تمیزتر را دارا است؛ اما در کاربرد نانومواد یا ریزمواد باید احتیاط لازم را به عمل آورد. مطالعات نشان مى دهد افرادى که در معرض انتشار نانومواد قرار دارند ممکن است به عارضه هایى دچار شوند و همچنین تخلیه نانوذرات به آب نیز سبب آلودگى هاى سمى زیست محیطى مى شود.

معایب فناوری نانو :

ویژگى بارز نانوفناورى استفاده آن از ذرات بسیار کوچکى است که حداقل یکى از ابعاد آنها کمتر از ۱۰۰ نانومتر باشد. گفته شده است که نانوفناورى مى تواند مواد زائد و آلودگى ها را از محیط حذف کند حتى مى تواند به طور فزاینده اى از مصرف و هدر رفتن منابع جلوگیرى کند که این خود مى تواند سبب شود قیمت تمام شده بسیارى از محصولات و فرآیندها کاهش یابد.

مزایای فناوری نانو :

نانوتکنولوژی درحال تغییردادن دنیاست. بسیاری ازکشورهابه این نتیجه رسیده اندکه نانوتکنولوژی درطول چنددهه آینده به عاملاقتصادی اصلی تبدیل می شود. نانوتکنولوژی برصنایع الکترونیک وداروسازی, مراقبت ازسلامتی, آب وهوا و محیط زیست, انرژی, شیمی وکشاورزی, علوم رایانه, فنآوری اطلاعات و امنیت ملی اثرمی گذارد و سلامتی و رفاه مردم را بالامی برد. این علم شکل بیشتر صنایع را تغییرمی دهد و باعث ساخت وسایل کوچک تر, ارزان تر, سبک تر با تحمل وسرعت بیشتر می شود.

جهت دانلود کامل مقاله (word) روی دانلود کلیک کنید.

54566 بازدید