فواید و ضررهای تغییر در ژن های جانداران

3.8/5 - (27 امتیاز)
۳.۸/۵ - (۲۷ امتیاز)
فواید و ضررهای تغییر در ژن های جانداران

فواید و ضررهای تغییر در ژن های جانداران

فواید و ضررهای تغییر در ژن های جانداران مهندسی ژنتیک نشان می‌ دهد که دستکاری ژنتیکی باعث ایجاد پروتئین هایی در گیاه یا جانور جدید می شود که ممکن است برای بدن انسان به عنوان عامل بیگانه شناسایی شده و منجر به ایجاد واکنش آلرژیک شود. بقایای این جانداران برای محیط زیست نامناسب است و تا مدت ها به صورت مخفی در طبیعت باقی می ماند. تغییرات ژنتیکی باعث آسیب به برخی ارگانیسم ها (مانند آفات و حشرات) در اکوسیستم می شود و از تنوع زیستی آن ها می کاهد. به دلیل تغییرات ژنتیکی، این محصولات به ویروس ها و باکتری ها مقاوم می شوند؛ خاصیت آنتی بیوتیکی خود را در بدن اعمال می کنند و از کارایی آنتی بیوتیک های دارویی می کاهند.

فواید تغییر در ژن‌های جانداران :

۱. کاهش قیمت غذا :

اگر تولید محصولات زیاد شود، قیمت آنها کاهش می یابد. ( حیوانات دامی دو رگه)

۲. نرخ رشد سریعتر:

مهندسی ژنتیک بهسازی ژن‌های گیاهان و حیوانات را در دستور کار دارد، پس با سرعت بیشتری به بلوغ دست می‌یابند. مهندسی می‌تواند فرآیند بلوغ را بیرون از شرایط رشد متعارف، که بدون ایجاد تغییرات ژنتیکی هم شرایطی مطلوب هستند، نیز به انجام برساند. حتی اگر سطح گرمای بیشتر یا سطح نور کمتری هم موجود باشد، گسترش هر آن چیزی که در آن شرایط قادر به رشد است، امکان پذیر می‌شود.

۳. اصلاح :

تغییر در ژن‌های جانداران با هدف اصلاح، می‌تواند به ایجاد مقاومت در اشکال معمول مرگ ارگانیسم کمک کند. مقاومت در برابر آفت می‌تواند شامل نمودار خصوصیات ژنتیکی گیاهان شود، بنابراین می‌توانند به عنوان محصولی بدون ماده افزودنی بیشتر رشد کنند.‌ می‌توان خصوصیات ژنتیکی حیوانات را به منظور کاهش مخاطرات بهداشتی معمول، که احتمالاً بر اعقاب و گونه آن‌ها تأثیر خواهد گذاشت، اصلاح کرد.

۴. توسعه ویژگی‌های خاص :

گیاهان و حیوانات می‌توانند ویژگی‌های خاصی داشته باشند که از طریق مهندسی ژنتیک ساخته شده است. این ویژگی‌ها می‌توانند استفاده و مصرف آن‌ها را جذاب‌تر سازند. رنگ‌های متنوع را می‌توان برای ساخت گروه وسیعتری از تولید ایجاد کرد. حیوانات را می‌توان به منظور تولید شیر بیشتر، رشد بیشتر بافت‌های ماهیچه‌ای یا تولید لایه‌های مختلف اصلاح کرد، به نحوی که بتوان گروه وسیعتری از پارچه‌ها را تولید کرد.

۵.  تولید محصولات جدید :

با تغییر در ژن‌های جانداران می‌توان محصولات جدیدی را از طریق افزایش یا ترکیب خصوصیات ژنتیکی مختلف تولید کرد. یکی از نمونه‌های آن برداشت محصول ویژه‌ای مانند سیب زمینی و تغییر خصوصات ژنتیکی آن است، به صورتی که قادر به تولید مواد مغذی بیشتری نسبت به حالت متعارف باشد. به این ترتیب افراد بیشتری، حتی در صورت محدودیت دسترسی به غذا، مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت می‌کنند؛ بنابراین عدم امنیت غذایی جهانی به صورت بالقوه کاهش پیدا می‌کند.

ضررهای تغییر در ژن‌های جانداران :

۱. احتمال کاهش ارزش مواد غذایی :

وقتی حیوانات به سرعت رشد و بالغ شوند، احتمال کاهش ارزش غذایی آن‌ها وجود دارد. امروزه می‌توان این پدیده را در هاشور‌های سفیدی که در محصولات گوشتی ماکیان دیده می‌شود، یافت. این هاشور‌ها رسوب چربی ایجاد شده در گوشت سینه است و دلیل آن رشد سریع پرنده می‌باشد. اداره مناسب محلات در مورد جوجه‌ها گزارش داده که این امر موجب افزایش بیش از ۲۲۰ درصدی حجم چربی گوشت مصرفی می‌شود. همزمان، مقدار پروتئین دریافتی نیز کاسته می‌شود.

۲. تطبیق عوامل بیماری زا با خصوصیات ژنتیکی جدید :

مهندسی ژنتیک موجب افزایش مقاومت طبیعی در برابر جرم‌های بیماری زای خاصی در گیاهان و حیوانات می‌شود، اما فرآیند تکاملی طبیعی به ساخت خط سیر‌های دیگری تمایل دارد. باکتری‌ها و ویروس‌ها مقاومتی را در مقاومت، که از طریق تلاش‌های مهندسی ژنتیکی تولید شده، ایجاد می‌کنند. به این ترتیب جرم‌های بیماری زا نیرو و طرفیت مقاومتی بیشتری نسبت به حالت عادی کسب خواهند کرد، و این امر به صورت بالقوه نگرانی‌های بهداشتی جدیدی را در آینده به وجود می‌آورد.

۳. عوارض جانبی منفی پیش‌بینی نشده :

ایجاد تغییر از طریق مهندسی ژنتیک تضمین شده است. بسیاری از آن تغییرات مثبت هستند و غذا‌های بیشتر و سالم‌تری را تولید می‌کنند. به هر حال، احتمالاً برخی از آن تغییرات منفی و غیر قابل پیشبینی هستند. ایجاد ویژگی مقاومت بیشتر در برابر خشکسالی ممکن است از مقاومت گیاه در برابر نور مستقیم خورشید بکاهد. حیوانات اصلاح شده شاید شیر بیشتری بدهند، اما همزمان دارای طول عمر کمتر هستند و موجب زحمت بیشتر برای کشاورزان می‌شوند.

۴. سوء استفاده از دانش و فناوری مهندسی ژنتیک :

در حال حاضر، تغییر در ژن‌های جانداران برای درمان عوارض خاصی که سلامت فرد را تهدید می‌کنند، در مورد انسان نیز استفاده می‌شود. اکنون رویکرد انسانی می‌تواند مشابه آنچه باشد که پیشتر در مورد گیاهان و حیوانات انجام پذیرفته است. مهندسی ژنتیک قادر به تغییر ویژگی‌های خاصی است که می‌تواند انسانی را تولید کند که از لحاظ اخلاقی مورد پرسش یا به سادگی مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد.

جهت دانلود کامل مقاله (word) روی دانلود کلیک کنید.

17266 بازدید