مواّد طبیعی و مصنوعی در محیط زندگی خود

4.2/5 - (125 امتیاز)
۴.۲/۵ - (۱۲۵ امتیاز)
مواد طبیعی و مصنوعی

از مواّد طبیعی و مصنوعی محیط زندگی خود فهرستی تهیه کنید و به کلاس گزارش دهید.

مواد طبیعی و مصنوعی :

مواّد طبیعی و مصنوعی در محیط زندگی خود کاربردهای بسیار گسترده ای دارند.

مواد طبیعی :

هر محصول طبیعی یا ماده فیزیکی  که در طبیعت به همان شکلی یافت شود که استفاده می شود (بدون هرگونه اصلاحات و دگرگونی) ماده طبیعی نام دارد مانند: اکسیژن، نیتروژن، نفت خام، فلز، طلا ، شن و ماسه، آب، سنگ، چوب، میوه، چرم، پوست، پنبه و سنگ آهن

مواد مصنوعی :

موادی هستند که انسان آنها را از ماده ی موجود در طبیعت می سازد. این مواد به شکلی که  وجود دارند در طبیعت یافت نمی شوند . مانند: آلومینیم، پلاستیک، مداد، شمع، شیشه، کاغذ، دارو، خودکار، لاستیک خودرو، مدادهای رنگی و …

شناخت مواّد طبیعی و مصنوعی در محیط زندگی خود :

ما ممکن است که اقلام ساخته شده از مواد طبیعی را در مقابل آن هایی که به روش های مصنوعی ایجاد شده‌اند، تشخیص ندهیم. به عنوان نمونه، محصولات چوبی نظیر کاغذ از درختان ساخته شده اند. بنابراین این مواد طبیعی هستند اما خود محصول توسط بشر ساخته شده است. و لیکن پلاستیک ها از یک ترکیب شیمیایی شامل محصولات نفتی حاصل می‌شوند و به طور مصنوعی تولید می‌گردند. محصولات نفتی طبیعی هستند اما پلاستیک ها به طور شیمیایی ساخته می شوند.

امروزه تکنولوژی بسیاری محصولات مصنوعی را می‌سازد که بسیار شبیه انواع طبیعی آن هاست. که این می‌تواند ما را در جداسازی دچار سردرگمی نماید. یک مورچه، پرنده یا هر حیوان دیگر خانه‌ای می سازد و ما آن را طبیعی می‌نماییم. یک انسان نیز خانه‌ای می‌سازد که مصنوعی یا ساخته دست بشر درنظر گرفته می‌شود. اختلاف در چیست؟ وقتی یک موجود زنده با موجودات زنده دیگر در یک ناحیه زندگی می‌کند،امری طبیعی است. وقتی موجود زنده ای مانند انسان ها، محیط را به نقطه‌ای هدایت می‌کنند که شبیه حالت اولیه‌اش نیست، این محیط مصنوعی یا یک محیط ساخته شده توسط انسان درنظر گرفته می‌شود..

عناصر نافلزی و شبه فلزی و فلزی :

عناصر نافلز :

برم :  

مایعی است به رنگ سرخ قهوه ای که بخار آن بسیار سمی و سوزش آور است. این نافلز به صورت عنصر، در طبیعت یافت نمی شود. به شدت واکنش پذیر است و به مقدار بسیار کمی در آب حل می شود. ترکیب های آن در آب دریا زیاد است و از همین منبع استخراج می شود. برم درتولید مایع های خاموش کننده ی آتش، رنگ های نساجی، مواد دارویی و عکاسی کاربرد دارد.

کلر :

گازی سمی به رنگ سبز مایل به زرد است. بویی آزاردهنده و نافذ دارد و در هوا نمی سوزد. این نافلز به صورت عنصر، در طبیعت وجود ندارد و ترکیب های آن در آب دریا و در خشکی به مقدار زیاد یافت می شود. نمک خوراکی (سدیم کلرید) و جوهر نمک  (هیدروکلریک اسید) از جمله ی شناخته شده ترین ترکیب های آن هستند.

کلر در تصفیه‌ی آب و تولید بسیاری از مواد شیمیایی، به ویژه پی‌وی‌سی کاربرد دارد. پی وی سی نوعی ماده ی پلاستیکی است که برای تولید بطری های نوشابه، لوله های انتقال آب و … به کار می رود.

 

ید :

ید نافلزی بسیار سمی است که از ترکیبات آن در پزشکی ( تشخیص و تنظیم میزان فعالیت غده ی تیروئید و درمان بیماری گواتر ) و عکاسی ( ساخت ماده ی حساس به نور ) استفاده می شود. این نافلز نیز به صورت عنصر آزاد در طبیعت یافت نمی شود.

در صورت کمبود ید در بدن بیماری گوآتر ایجاد می گردد که برای پیشگیری از این بیماری مصرف نمک ید دار توصیه می شود.

کربن :

نافلزی است که به چند شکل در طبیعت یافت می‌شود. الماس و گرافیت دو شکل بلوری آن هستند و زغال و دوده کربن سیاه، حالت های بی‌شکل یا غیر بلوری آن به شمار می آیند. کاربردهای کربن به شکل آن بستگی دارد؛ برای نمونه از دوده در تولید لاستیک خودروها، جوهر مشکی، کاغذهای کربن مشکی و واکس سازی استفاده می شود.

عناصر شبه فلزی :

شبه فلز :

عناصری که خواص آن ها بین فلز و نافلز قرار می گیرد، شبه فلز نامیده می شوند. عناصری مانند: سیلیسیم و آرسنیک جزء شبه فلز ها محسوب می شوند.

آرسنیک :

 شبه فلز سمی معروفی است  و از نظر شیمیایی شبیه فسفر است، که به سه شکل زرد، سیاه و خاکستری یافت می‌شود. آرسنیک و ترکیبات آن، به عنوان آفت‌ کش (علف کش ، حشره کش) مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آرسنیک و بسیاری از ترکیبات آن سمی هستند. آرسنیک با مختل کردن وسیع سیستم گوارشی و ایجاد شوک ، منجر به مرگ می‌شود.

سیلیسیم :

عنصری‌ غیرفلزی‌ است‌ که‌ در طبیعت‌ به‌ صورت‌ خالص‌ یافت‌ نمی‌شود. سیلیسیم خالص‌، ماده ای‌ سخت‌ به‌ رنگ‌ خاکستری‌ تیره‌ است‌. این‌ ماده‌ مانند فلزات‌ می‌درخشد. سیلیسیم در حرارت‌ بالا با سایر عناصر ترکیب‌ می‌شود.

۲۸ درصد از پوسته زمین را سیلیسیم تشکیل می دهد.  سیلیسیم و ترکیبات آن در صنایع مختلف از جمله صنایع الکترونیک و شیشه سازی کاربرد های فراوان دارند.

عناصر فلزی :

آهن :

از سنگ معدن آهن استخراج می‌شود و به ‌ندرت به حالت آزادعنصری) یافت می‌گردد. آهن برای تولید فولاد بکار می‌رود که عنصر نیست، بلکه یک آلیاژ و مخلوطی است از فلزات متفاوت ( و تعدادی غیر فلز بخصوص کربن ) آهن از تمامی فلزات بیشتر است و ۹۵ درصد فلزات تولید شده در سراسر جهان را تشکیل می‌دهد. قیمت ارزان و مقاومت بالای ترکیب آن استفاده از آن را بخصوص در اتومبیل ها ، بدنه کشتی‌های بزرگ و ساختمان ها اجتناب ناپذیر می‌کند.

آلومینیوم :

 آلومینیوم که عنصری نقره‌ای و انعطاف‌پذیر است، عمدتأ به صورت سنگ معدن بوکسیت یافت می‌شود.

 آلومینیوم ، فلزی نرم و سبک ، اما قوی است که عمدتاً به صورت سنگ معدن بوکسیت یافت می‌شود. وزن آلومینیوم تقریباً یک سوم فولاد یا مس است.ِ چکش خوار ، انعطاف پذیر و به راحتی خم می‌شود. 

طلا :

به رنگ زرد روشن و براق است که در مجاورت هوا و آب زنگ نزده و تیره نمی‌شود. طلا در مجاورت هوا ،رطوبت و اسیدها پایدار است و تنها چیزی که می تواند طلا را حل کند تیزاب سلطانی است .به سختی وارد یک واکنش شیمیایی می شود. برای ساخت جواهرات استفاده می شود. این فلز را می توان به صورت خالص در طبیعت به شکل دانه‌ای یا تکه‌ای در میان سنگ‌ها، کانی‌های بلوری شده و مواد ته نشینی آبرفتی پیدا کرد.

نقره :

فلزی نرم، انعطاف پذیر با نمایی سفید و درخشان است. در مقایسه با دیگر فلزها، رسانایی الکتریکی و گرمایی بسیار بالاتری  دارد. نقره فلزی غیرسمی است و به صورت گرد آتش گیر است.. از نقره برای تولید لوازم فلزی منزل، ظروف آشپزخانه، جواهرآلات و قطعات رسانا در وسایل برقی استفاده می شود.

مس :

فلزی سرخ رنگ و انعطاف پذیر است و رسانایی الکتریکی بالایی دارد. در حالت عنصری، سمی نیست و وجود مقدار ناچیزی از آن در رژیم غذایی بسیار ضروری است. از مس برای تولید سیم های برق و برخی از آلیاژها مانند برنج و برنز استفاده می شود.

جهت دانلود کامل مقاله (word) روی دانلود کلیک کنید.

63468 بازدید