نمک خوراکی را چگونه تهیه می کنیم؟ (فیلم)

3.8/5 - (10 امتیاز)
۳.۸/۵ - (۱۰ امتیاز)
نمک خوراکی را چگونه تهیه می کنیم؟

تاریخچه پیدایش نمک

امپراتور‌های چین از نمک خوراکی به عنوان ادویه‌ غذاهای خود در ۲۶۷۰ سال قبل از میلاد استفاده می‌کردند. اما چطوری آن را کشف کردند؟

برای اولین بار نمک را در دریاچه نمکی موجود در مناطق کوهستانی شمال شهر شانسی چین در ۶۰۰۰ سال قبل از میلاد پیدا کردند. در تابستان بر اثر تابش مستقیم خورشید، آب دریاچه بخار می‌شد و در انتها تنها بلورهای نمک باقی می‌ماندند. 

 

استخراج نمک

اولین استخراج نمک چه زمانی بوده است؟ 

در ۸۰۰ سال پیش از میلاد برای اولین بار نمک را به کمک تبخیر آب‌نمک موجود در ظرف‌های سفال استخراج و سپس استفاده کردند. جالب است بدانید که زمان مصر باستان در ماسه‌های نمکی از مومیایی‌ها نگه‌ داری می‌کردند و به علت نگهدارندگی خوب آن، مصر به بزرگ‌ترین صادرکننده ماهی شور تبدیل شده است.

کسب درآمد با نمک در تاریخ باستانی

مصری‌ها با فروش نمک به سودآوری بالایی دست یافتند به طوری که این محصول را با عرضه ماهی شور در سطح خاورمیانه و مدیترانه به فروش می رساندند و این ماده به یک منبع کسب درآمد تبدیل شده بود. 

تاریخچه نمک خوراکی چیست؟

 

نمک خوراکی از سدیم و کلر ساخته شده‌ و در آب، محلول است. 

با ورود ناخالصی به بلور هالیت یا نمک خوراکی، این کانی به رنگ‌های گوناگون در می‌آید.

 برای نمونه با ورود عناصر اورانیوم و کربن به رنگ سیاه در می‌آید. 

مزه شور و جلای شیشه‌ای و سختی کم این کانی باعث شده‌است تا به آسانی میان گروهی از کانی‌های مشابه خود، شناخته شود.

 سازمان بهداشت جهانی دست بیش مقدار مصرف روزانه مجاز نمک را پنج گرم گفته‌است.

مقدار نمکی که از طریق رژیم غذایی وارد بدن یک فرد بالغ و سالم می‌شود تقریباً برابر با ۳/۵ گرم یا ۳۵۰۰ میلی‌گرم در روز است.

 

نمک

نمک یُد دار

 

از آنجا که کمبود عنصر ید در رژیم غذایی انسان موجب بیماری‌های گوناگون مانند گواتر می‌شود، معمولاً به نمک خوراکی تصفیه شده، پتاسیم یدات نیز اضافه می‌کنند تا مصرف‌کنندگان از آن بهره‌مند شوند و مقدار لازم روزانه را دریافت کنند.

برای حفظ ید در نمک یددار، باید آن را در مدت کمتر از یک سال مصرف کرد، دور از نور و رطوبت، و در ظرف‌های در بسته پلاستیکی، چوبی، سفالی یا شیشه‌ای تیره نگهداری کرد.

همچنین هنگام پخت غذا، بهتر است نمک در انتهای پخت اضافه شود تا ید آن تا حد امکان حفظ شود.

 

نمک صنعتی

 

 نمکی است که درجه خلوص آن کمتر از نمک طعام است و ید دار نیست. 

خلوص نمک صنعتی کمتر از ۹۵ درصد می‌باشد. میزان خلوص نمک خوراکی ۹۹٫۲ درصد بوده و از آنجا که نمک خوراکی از فرایندهای پالایش و تصفیه عبور کرده لذا مشکلاتی نظیر مسمومیت و سنگ کلیه در بدن ایجاد نمی‌کند.

 

نمک صنعتی

برای دریافت کامل این مقاله به صورت word بر روی دانلود کلیک کنید.

2963 بازدید