پیشگیری از زخم معده و انواع روش های درمان + مقاله کامل

3/5 - (5 امتیاز)
۳/۵ - (۵ امتیاز)
پیشگیری از زخم معده

پیشگیری از زخم معده و روش های درمان آن

برای پیشگیری از زخم معده و روش های درمان آن باید چه کرد ؟

زخم معده چیست ؟

زخم معده یکی از بیماری های دردناک دستگاه گوارشی است که اغلب تصور می شود که افراد سیگاری و لاغر اندام و پر استرس به آن دچار می شوند. اما وجود ویروسی به نام هلیکوباکتر زمینه ساز اصلی این بیماری می باشد. شما زخم معده دارید اگر زخمهای باز در شکم یا قسمت فوقانی روده کوچک داشته باشید ، این اتفاق زمانی می افتد که اسیدهای معده از لایه محافظ دستگاه گوارش خارج شود.

ممکن است علائمی وجود نداشته باشد، یا احساس ناراحتی یا درد کنید. زخم های گوارشی می تواند منجر به خونریزی داخلی شود، که گاهی اوقات منجر به انتقال خون نیز می شود.

چرا زخم معده می گیریم؟

در حالت طبیعی، پوشش داخلی معده دارای ایمنی نسبت به اسید تولیدی در معده است. به هر دلیلی این پوشش دفاعی آسیب ببیند موجب بوجود آمدن آسیب یا زخم در معده می‌شود.

شایع‌ترین علت این مساله عفونت معده با یک باکتری بنام هلیکوباکتر پیلوری است.

عوامل تشدید زخم معده :

  • سیگار نکشید یا تنباکو مصرف نکنید.
  • از خوردن نوشابه خودداری کنید.
  • مصرف قهوه و شکلات را قطع یا بسیار محدود کنید.
  • هیچ‌گاه سرخود از آسپیرین یا مسکن‌های مانند بروفن استفاده نکنید. در دردهای معمولی می‌توانید استامینوفن مصرف کنید.
  • معده خود را برای طولانی مدت خالی نگاه ندارید. سعی کنید وعده‌های‌ غذایی‌ را زیاد و حجم‌ آنها را کم‌ کنید.
  • از خوردن هر چیزی که موجب تحریک و سوزش معده شود، اعم از فلفل، ادویه یا پیتزا خودداری کنید.
  • اسیدیته غذاهای مصرفی در مبتلایان به زخم های گوارشی اهمیت زیادی ندارد، مگر این‌که بیمار علاوه بر زخم دچار ضایعات و زخم‌هایی در دهان یا مری نیز باشد.
  • عوامل ژنتیکی نیز در ایجاد زخم معده دخیل هستند. احتمال ابتلای کسانی که سابقه خانوادگی چنین بیماری را دارند، به این بیماری بیشتر است.

علائم زخم معده :

درد شکم یک علامت شایع در زخم معده است ولی ممکن است این علامت وجود نداشته باشد. درد شکم ناشی از زخم معده ممکن است در افراد گوناگون بسیار متفاوت باشد. تهوع، کاهش وزن، خستگی، سوزش سر دل، احساس پف کردن، لرزیدن، کمبود اشتها، استفراغ و بالا آوردن خون که با رنگ قرمز یا سیاه مشخص می شود، سوء ‌هاضمه، آروغ زدن، درد سینه، مدفوع خونی یا سیاه قیر از دیگر علائم این بیماری محسوب می‌شود.

برخی از داروهای ضد درد :

مصرف دارو‌های دیگری مانند استروئیدها، ضد انعقادها، آسپرین دوز کم، مهار کننده‌های بازجذب سروتونین انتخابی (SSRIs)، آلندرونات و ریزدرونات همراه با دارو‌های ضد التهابی غیر استروئیدی احتمال ابتلا به زخم معده را افزایش می‌دهد. . انواع دیگر داروهای ضد درد، مانند استامینوفن، منجر به زخم معده نمی شوند.

عوارض زخم معده :

خونریزی داخلی: 

چنانکه خونریزی موجب از دست دادن تدریجی خون شود، به کم خونی می‌انجامد و چنانکه خون به شدت از دست رفته باشد، حتی احتمال بستری شدن یا ضرورت انتقال خون را نیز به دنبال خواهد داشت. از دست دادن شدید خون منجر به استفراغ سیاه یا خونی و نیز سیاه یا خونی شدن مدفوع فرد مبتلا خواهد شد.

عفونت: 

زخم معده می‌تواند سوراخی در دیواره معده یا روده کوچک شما به وجود آورد. به این ترتیب خطر جدی عفونت حفره شکمی در کمین شخص بیمار خواهد بود.

انسداد: 

زخم معده می‌تواند مسیر ورود غذا به دستگاه گوارش مسدود کند. به این ترتیب به سادگی احساس سیری می‌کنید، استفراغ می‌کنید و یا اینکه وزن خود را به دلیل التهاب یا زخم از دست می‌دهید.

درمان های خانگی زخم معده :

برای پیشگیری از زخم معده و روش های درمان آن می توان به موارد زیر اشاره کرد :

زنجبیل :

بسیاری از مردم بر این باورند که زنجبیل اثرات حفاظتی بر دستگاه گوارش دارد و از آن برای درمان بیماری‌های معده و گوارشی مانند یبوست، نفخ و التهاب معده (گاستریت) استفاده می‌کنند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که زنجبیل می‌تواند به درمان زخم‌های معده ناشی از هلیکوباکترپیلوری کمک کرده و از ایجاد زخم‌های ناشی از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی جلوگیری کند. با این حال بسیاری از این نتایج حاصل مطالعات روی حیوانات بوده و اثرات آن روی انسان‌ها هنوز به طور دقیق مشخص نیست.

موز سبز:

تحقیقات نشان می‌دهد که موز سبز یا نارس می‌تواند تاثیری مثبت بر زخم‌های گوارشی داشته باشد. موز نارس حاوی فلاونوئیدی به نام لوکوسیانیدین است که مقدار مخاط معده را افزایش می‌دهد. همچنین این میوه میزان اسیدی بودن معده را کاهش می‌دهد که به جلوگیری و از بین بردن علائم زخم کمک می‌کند.

عسل:

عسل یک شیرین کننده طبیعی رایج است که از طیف وسیعی از مزایا برای سلامتی برخوردار است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که عسل “مانوکا” دارای اثرات ضد میکروبی علیه هلیکوباکترپیلوری بوده و برای درمان زخم معده مفید است. همچنین بسیاری از افراد از عسل برای تسریع بهبود زخم‌ها از جمله زخم‌های پوستی، سوختگی و جراحت‌ها استفاده می‌کنند.

زردچوبه:

زردچوبه که ادویه‌ای زردرنگ و رایج در هند و سایر نقاط جنوب آسیا محسوب می‌شود، مانند فلفلی چیلی حاوی ترکیبی مفید به نام کورکومین است. 

کورکومین فعالیت‌های ضد التهابی و آنتی اکسیدانی داشته و به جلوگیری از زخم معده کمک می‌کند. 

درمان پزشکی زخم معده :

برای پیشگیری از زخم معده و درمان آن، درمان‌های پزشکی بر اساس علل ایجاد زخم معده متفاوت است.

در صورتی که داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی عامل ایجاد زخم باشند، پزشک احتمالا کاهش یا توقف مصرف این داروها را توصیه می‌کند و فرد می‌تواند داروهای دیگری را برای تسکین دردهای خود جایگزین کند. پزشک می‌تواند مهار کننده‌های پمپ پروتون (PPls) را برای کاهش اسید معده و محافظت از پوشش معده تجویز کنند. این داروها نمی‌توانند باکتری‌ها را بکشند اما می‌توانند به مبارزه با عفونت هلیکوباکترپیلوری کمک کنند. از نمونه‌های این داروها می‌توان لانسوپرازول و امپرازول را نام برد. همچنین پزشک ممکن است مسدود کننده‌های گیرنده‌های هیستامین مانند رانیتیدین و فاموتیدین را که مانع تولید بیش از حد اسید می‌شود، تجویز کند. علاوه بر آن محافظ هایی به نام سوکرالفیت که به جلوگیری از آسیب بیشتر به ناحیه اطراف زخم کمک می‌کند نیز در این موارد تجویز می‌شود.

جهت دانلود کامل مقاله (word) روی دانلود کلیک کنید.

2936 بازدید