گیاهان شورپسند چه گیاهانی هستند؟ همراه با عکس

4.2/5 - (42 امتیاز)
۴.۲/۵ - (۴۲ امتیاز)

گیاهان شورپسند چه گیاهانی هستند؟

گیاهان شورپسند گیاهانی هستند که می‌توانند با آب دریا و دیگر آب ها و دیگر آب‌ها و خاک‌های شور هم‌زیستی کنند و نمک اضافی موجود در خاک را کاهش دهندهمچنین می‌توان از آب دریا برای آبیاری آنها استفاده کرد. کمک بسیار خوبی برای مهار بیایان و بیابان زدایی هستند. در آب دریا به‌طور معمول در هر لیتر ۴۰ گرم از نمک‌های معدنی به صورت محلول وجود دارد. گیاهانی همچون حرا و سالیکورنیا و اسفناج باغی در این گروه قرار می گیرند که به خوبی شوری ۷۰ گرم در هر لیتر آب را تحمل می کنند. 

چه گیاهانی می توانند در آب شور یا نسبتاً شور رشد کنند؟

گیاهان شورپسند مقاوم به آبیاری با آب شور می باشند و مقاومت آنها بستگی به درصد نمک درآب دارد. اگر مقدار نمک زیاد باشد یک تعداد کمی می توانند رشد کنند، مانند: انواع کاج ها (ایلان، گل ابریشم، زبان گنجشک، توت، صنوبر، سپیدار، اقاقیا، سنجد)

گیاهان سازگار با آب شور

گیاه هالیمدا ( سکه ای ) : 

یک جلبک بزرگ سبز رنگ با بافتی آهکی بوده و یکی از ارزشمندترین گیاهان تزیینی مخصوص آکواریوم های آب شور می باشد.این گیاه ذخیره بزرگ کربنات کلسیم را در بافتهای خود نگهداری می کند. به همین سبب نیازمند منبع تهیه کلسیم و نور بسیار کافی برای رشد و نمو خود می باشد.

گیاه هالیمدا

فیتوپلانگتون‌ها :

این گیاهان دارای ابعادی بسیار کوچک و در حد میکروسکوپی دارند و بر روی آب زندگی می‌کنند. از ویژگی‌های این جانداران میکروسکوپی توانایی تحمل آب شور توسط آن‌ها است. همزمان با افزایش گرمای کره زمین و گرم شدن آب‌ها تعداد زیادی از پلانگتون‌ها دچار مرگ شده واین باعث تجمع حجم زیادی از جنازه آن‌ها در آب و تولید مقادیر قابل توجهی از گاز دی اکسید کربن می‌شود.

فیتوپلانگتون ها

گیاه کلپ

یکی دیگر از گیاهان مشهور آبهای شور کِلپ یا اشنه دریایی است.  نوعی جلبک دریایی است. یک گیاه دریایی و سرشار از مواد معدنی و بویژه عنصر ید است. یک مکمل غذایی مناسب برای جبران کمبود ویتامین ها و مواد معدنی است.گیاهان درعمق ۱۵الی ۴۰ متری از کناره آب وجود دارد و نوعی حالت شناور دارد وقابلیت منحصربفرد آن توانایی زنده ماندن در آب گرم و شور است. 

گیاه شورپسند کلپ

گیاه راک وید :

نوعی جلبک قهوه‌ای است و در امتداد مناطق ساحلی رشد می‌کند. یک ماده غذایی بسیار عالی برای جانداران دریایی است. این گیاه به دلیل نوع پوشش خود یک مکان زیست برای بی مهرگان و ماهی‌های کوچک دریایی است

گیاه شورپسند راک وید

گیاهان سی گرس :

شبیه به گل‌های چمندار زمینی است و ظاهر زیبایی دارد و یک منبع غذایی عالی برای تغذیه گیاهانی، چون جوجه تیغی و خرچنگ دریایی است.

گیاه شورپسند سی گرس

درختان حرا: 

این گیاه نیز در آبهای شور زندگی می‌کند. در مکان هایی که میزان کمی آب دارند رشد می‌کنند. دارای ریشه‌های هوایی هستند. می‌توانند اکسیژن مورد نیاز را از خاک یا هوای اطراف به دست بیاورند. ریشه‌های این گیاه می‌تواند نمک را در بافت خود ذخیره کند و حتی آب دریا را تصفیه می‌کند. 

گیاه شورپسند حرا

گیاه سالیکورنیا : 

گیاهی است از تیره اسفناجیان که در خاک غیر حاصلخیز و صحرا قابل کشت است و حتی با آب شور دریا در کنار هر آب دیگر نیز قابل آبیاری است. ارتفاع این گیاه کمتر از ۳۰ سانتیمتر است. گرده افشانی توسط باد انجام می شود. سالیکورنیا مزه‌ای شور دارد. میوه‌ها کوچک و آبدار و بشکل یک بذر منفرد می‌باشند که همراه باکامل شدن مراحل رشد میوه، گیاه از سبز به قرمز تغیر رنگ می‌دهد. 

 

گیاه شورپسند سالیکورنیا

اسفناج باغی : 

اسفناج باغی گیاهی همیشه‌ سبز است. در گروه گیاهان شوره زی می باشد. می توان از آب دریا برای آبیاری آن استفاده کرد. گیاهی است در برابر سرما و گرما مقاوم است و حرارتهای بین ۱۵ تا ۴۰ سانتی‌گراد را تحمل می‌کند و در بیشتر نقاط ایران، به صورت محدود وجود دارد.

 

گیاه شورپسند کاهوی آبی

برای دانلود مقاله کلیک کنید.

31482 بازدید