میزان استحکام سنگ های دگرگونی بصورت مقاله کامل

4.1/5 - (16 امتیاز)
۴.۱/۵ - (۱۶ امتیاز)
سنگ های دگرگونی

میزان استحکام سنگ های دگرگونی :

میزان استحکام سنگ های دگرگونی که در این مقاله به ویژگی ها،  استحکام، مقاوت و چگونگی تشکیل سنگ های دگرونی می پردازیم. با ما همراه باشید.

سنگ دگرگون :

سنگ دگرگون، که از کلمه لاتین Metamorphic به معنای تغییر شکل گرفته شده‌است، به این اشاره دارد که سنگ اولیه، شکل اصلی خود را تغییر داده و به شکل جدید درآمده است.

آشنایی با انواع سنگ های دگرگونی :

دگرگون، به معنای تغییر شکل و حالت است و دگرگونی فرایندی است که طی آن، سنگ اولیه شکل اصلی خود را تغییر داده و به شکل جدید در می آید. پدیده دگرگون به محو و ناپدید شدن یک یا مجموعه‌ای از کانی های متبلور سنگ تعبیر می‌شود. این تغییرات ممکن است بر روی سنگ های رسوبی که در شرایط سطحی به وجود آمده‌اند یا درسنگ های آذرین که از ماگما متبلور گردیده یا حتی در سنگ های دگرگونی حادث شود.

در حالت اخیر، شرایط دگرگون شدگی سنگ قبلی تغییر می‌نماید و این پدیده با ظهور و پیدایش یک یا مجموعه‌ای از کانی های جدید همراه می‌باشد؛ بنابراین دگرگونی عبارت از پاسخی است که هر سنگ در مقابل تغییرات محیط شیمیایی یا فیزیکی از خود بروز می‌دهد و این پاسخ به صورت تجدید تبلور کانی های قدیمی به دانه‌های جدید یا پدیدار شدن کانیهای نو ظهور و تخریب بعضی دیگر تجلی می‌کند.

محدوده پیدایش سنگ های دگرگونی از ۵ کیلومتری عمق زمین آغاز می شود. در این عمق میزان دگرگونی ضعیف است ولی هر چه عمیق تر رویم، به دگرگونی شدید در عمق ۲۵ کیلومتری می رسیم.

ویژگی های سنگ های دگرگونی :

۱- از آنجایی که دانه های معدنی آنها در طول دگرگونی با هم بوده و محکم به هم چفت شده اند، معمولاً سنگ های محکمی هستند.
۲- سنگ های دگرگونی در مقایسه با انواع دیگر سنگ ها از مواد معدنی متفاوت تری ساخته شده اند و طیف گسترده ای از رنگ و درخشش دارند.
۳- سنگ های دگرگونی به طور کلی علایمی از کشیدگی یا فشردگی را نشان می دهند که به آنها ظاهر راه راه می دهد.

سنگ دگرگونی چگونه تشکیل می شود ؟

برخی از سنگهای آذرین و رسوبی به عنوان واکنش در مقابل تغییرات شدید محیط خود، در حالت جامد تغییر کرده‌اند. این تغییرات از طریق فرآیندی که دگرگونی نامیده می‌شود، ممکن است باعث ایجاد تبدیلاتی در درون سنگها شود. دگرگونی در درون پوسته زمین، در زیر ناحیه  هوازدگی، سیمانی شدن و بالاتر از ناحیه ذوب مجدد به وقوع می‌پیوندد.

در این محیط سنگها برای تطبیق با شرایطی که شرایط تشکیل‌ آنها متفاوت است، دچار تغییرات شیمیایی و ساختاری می‌شوند. از آنجایی که دگرگونی معمولا در درون پوسته زمین رخ می‌دهد، مطالعه مستقیم آن به آسانی مطالعه هوازدگی ، رسوبگذاری و فعالیت آذرین نبوده و با مشکلات بیشتری همراه است.

استحکام سنگ های رسوبی بیشتر است یا سنگ های دگرگونی ؟

سنگ های دگرگونی، زیرا حرارت و فشاری که این سنگ ها تحمل کرده اند باعث استحکام آن آنها شده اند.

چه عواملی باعث استحکام سنگ های دگرگونی می شود؟

هر چقد نیروی وارده بر سنگها کم ولی در زمان طولانی اثر نماید مقاومت سنگها زیادتر می شود و اگر نیروها ناگهانی باشد، موجب شکنندگی سنگ می شود. برای نشان دادن عامل زمان در زمین شناسی از اصطلاح کریپ ( خزش ) استفاده می کنند که عبارت از تغییر شکل آهسته و مداوم سنگ د طول زمان است.

میزان استحکام و مقاومت سنگ های دگرگونی :

عواملی که باعث مقاومت سنگ های دگرگونی می شوند عبارتند از:

  • گرما
  • فشار
  • سیالات فعال

در عمق زمین سنگ ها در شرایط گرما و فشار بالایی قرار می گیرند. گرما سبب کاهش آب موجود در سنگ ها می شود. آب سیالی فعال است که به انجام واکنش های شیمیایی فرآیند دگرکونی کمک می کند. آب یون های فلزی سنگ ها را جدا کرده و با یون های محلول خود جایگزین می کند. از این رو در حالت جامد، ترکیب کانی سنگ عوض می شود.

همچنین در دمای بالا اتصالات بین یون های تشکیل دهنده کانی سنگ ها شکسته می شود. از طرف دیگر فشار ناشی از وزن لایه های بالایی شرایط بروز چین خوردگی و شکستگی را فراهم می آورد. و در نهایت سنگ های دگرگون، تحت تاثیر سیالات و دما و فشار بالا متولد می شوند که استحکام بیشتری دارند.

جهت دانلود کامل مقاله (word) روی دانلود کلیک کنید.

17932 بازدید