خلاقیت فردی و انواع روش های خلاقیت فردی

3.8/5 - (11 امتیاز)
۳.۸/۵ - (۱۱ امتیاز)
خلاقیت فردی

خلاقیت فردی:

خلاقیت فردی یک روند ذهنی است که از فرد خاصی و در یک زمان و موقعیت مناسبی دیده می شود. خلاقیت داشتن در کارها فعالیت نسبتا سختی هست. برای فعال نگه داشتن آن باید روی خلاقیت های خود کار کرد. با ما همراه باشید تا روش های بهبودی خلاقیت فردی را برای شما عزیزان معرفی کنیم:

۱- روزانه چندین ایده بنویسید:

یکی از بهترین و استانداردترین تمرین برای تقویت حافظه و ایجاد خلاقیت فردی است. هرروز چند ایده که بنظرتان جذاب است را بنویسید، اصلا نگران نباشید که این ایده ها  چقدربه زمان یا بودجه نیاز دارند. فقط اجازه دهید ذهنتان پرواز کند و آنچه را که می خواهد ببیند و باور کند که می تواند واقعی شود. حیرت زده خواهید شد که بعد از چند روز چقدر ایده های خوب به سمتتان سرازیر می شود.

۲- در مورد هر ایده ای که ممکن است جواب نداشته باشد، طوفان فکری کنید:

این مورد مثل این است که برعکس به طرف خلاقیت حرکت کنید. دفعه بعدی که در جلسه ای حضور خواهید داشت و گفته می شود که «بیایید بهترین ایده هایمان را بنویسیم»، اگر چیزی به فکرتان نیامد، سعی کنید مسیر دیگر را امتحان کنید. هر چیزی که «احتمالاً جواب نخواهد داد» را بنویسید. خنده دار است که این کار معمولا منجر به راهکاری روشن و عالی می شود که «به قدری می تواند فوق العاده باشد» که جواب دهد.

۳- با دست غیر مسلط خود بنویسید:

هنگامی که با دست غیر مسلط قصد نوشتن میکنید، از اینکه نوشتنتان آهسته و ناجور است به قدری رنجیده می شوید که در واقع بدون قصد کلمات را حذف می کنید تا به اصل چیزی برسید که واقعاً می خواهید بگویید، نتیجه نهایی؟ نوشته ای کوتاه و محتصر و در واقع منحصر بفرد. حتما امتحان کنید.

۴- آنچه را که میخواهید بگویید را رسم کنید:

اگر تصویرگر نیستید، می توانید از علایم ها و شکل های ساده به جای کلمات برای انتقال پیام خود استفاده کنید. اگر قصد تشخیص سازماندهی پروپوزال، فصلی از کتاب یا پرزنتیشنی ( ارائه ) را دارید، سعی کنید به جای نوشتن ایده خود آن را ترسم کنید. کلمات در نهایت خودشان ظاهر می شوند.

۵- تمام ایده های خود را بخاطر بسپارید:

به جای  اینکه وقت خود را صرف نوشتن ایده خود کنید و آنچه را که به نظرتان مناسب نیست را خط بزنید و سپس آن را پاک نویس کنید، سعی کنید آن را به حافظه بسپارید. که این کار دارای مزیت مثبتی است، مثلا چیزی که ارزش نداشته باشد را از ذهن خود خط میزنید و همه چیز را بصورت خلاصه در ذهن خود نگه می دارید.

۶- هنگام نوشتن حرف بزنید:

ایده خود را  با صدای بلند بیان کنید. چرا که بعضی وقتها نشستن در سکوت و کار کشیدن از مغز موجب می شود به ضرر شما تمام شود. ایده خود را بشنوید و آن را لمس کنید. شنیدن ایده با صدای واقعی خود باعث می شود به نتایج شگفت انگیزی دست پید کنید.

۷- قدم زدن با یک قلم:

فقط قلم، بدون هیچگونه دفترچه یادداشتی در دست. اگر ایده ای جدید و عالی به مغزتان رسید آن را روی دستتان بنویسید. هنگامی که دفترچه یادداشت را با خود به همراه داشته باشید حس اجبار باعث می شود آنچه را که به ذهنتان می رسد بنویسید. ولی اگر فقط یک قلم داشته باشید بی هیچ دفترچه یادداشتی، بیشتر دقت می کنید که چه چیزی لازم است را بنویسید. خلاصه نویسی ساده ترین چیزها را آشکار می سازد.

۸- طوفانی از ایده ها داشته باشید:

شیوه کار به این صورت می باشد که افراد گروه در یک اتاق جمع می شوند و یک نفر از اعضای گروه کنار تخته قرار می گیرد و با مطرح نمودن ایده های افراد، همزمان ایده روی تخته نوشته می شوند. بعد از ۱۵ دقیقه، دور بهترین ایده وسط افراد گروه خط کشیده می شود و بصورت گروهی در مورد هریک از آنها صحبت می کنند و نظر خود را با صدای بلند بیان میکنند که چگونه می توانند به ایده های انتخابی رنگ و بوی واقعیت داد.

۹- بخوانید:

بسیاری از افراد سعی میکنند در خلاء، خلاق باشند. آنها به تنهایی در اتاق مینشینند و منتظر میمانند جرقه ای به ذهنشان خطور کند.  غافل از اینکه ایده های خلاقانه به اینصورت اتفاق نمی افتد. باید سعی کنید هر چیزی پیرامون چالش موردنظر خود را بنویسید و در این باره بخوانید که بقیه مردم در مورد این موضوع خاص چه کار کرده اند. خلاصه هر چقدر می توانید بخوانید تا پاسخ خودش را نشان دهد. (خلاقیت فردی)

۱۰- از هرگونه تکنولوژی فاصله بگیرید:

این کار نیز به ندرت انجام می شود چرا که انجام آن چالش برانگیز است. زمانی که خود را در بن بستی از خلاقیت می بینید، می توانید خود را از همه دور کنید، گوشی خود را خاموش کنید، لپ تاپ خود را روشن نکنید. کل روز را به دور از دنیای دیجیتال بگذرانید و هرموقع وسوسه شدید تا کاری انجام دهید سعی کنید با قدم زدن این وسوسه شدن را از خود دور کنید. یا می توانید مطالعه کنید. اطمینان داشته باشید همان روز ایده های خوبی به سمتتان سرازیر خواهد شد.

۱۱- در مقابل حضار،طوفان فکری کنید:

اکثر ما دوستانی داریم که همه چیز را با او در میان می گذاریم، از او به عنوان منبع می توانید استفاده کنید. می توانید او را دعوت کنید تا اگر در پیدا کردن ایده دچار مشکل شدید او را پشت میزی بنشانیدو بگویید من نیاز دارم در مورد این با صدای بلند فکر کنم. بگذار توضیح بدم که چه کاری میکنم. و هر ایده ای که به ذهنت میرسه را مطرح کنید. زمانی که توضیح شما به پایان رسید، خواهید دید به احتمال زیاد به جوابی که می خواستید رسیده اید.

۱۲- از شبکه های اجتماعی برای گرفتن ایده استفاده کنید:

کافیست مسائل موردنظر را در شبکه های اجتماعی مطرح کنید تا ببینید مردم چه واکنشی نشان می دهند. براساس بازخوردی که میگیرید می توانید ایده خود را اصلاح کنید.

۱۳- ایده خود را بصورت نامه بنویسید:

چنانچه دچار مشکل هستید که چیزی را چگونه بیان کنید، یا نمی دانید چیزی را که در حال خلق آن هستید را به چه کسی می گویید، آن را به عنوان نامه به یک نفر تصور کنید. شخصی را در ذهن خود مجسم کنید که چگونه به نظر می رسد؟ چند سالش هست؟ چه چیزی را می خواهد بشنود؟ آن را طوری بنویسید که گویی دارید فقط و فقط با اون صحبت می کنید و صدا بصورت واقعی آشکار خواهد شد.

۱۴- به صورت پیوسته خلق کنید:

راز واقعی تمام طوفان های فکری خلاقانه این است که آن را بصورت منظم و در هر شرایطی انجام دهید. آن موقعست که خلاقیتتان فعال و زنده باقی خواهد ماند.

دیگر مقالات سایت

11821 بازدید