روش های خلاقیت تیمی

3.9/5 - (11 امتیاز)
۳.۹/۵ - (۱۱ امتیاز)

ویژگی های یک تیم موثر:

یک تیم، گروهی از افراد است که در ارتباط با یک هدف مشخص کنار هم جمع می­شوند. ازتیم، جهت انجام وظایفی که دارای پیچیدگی و دشواری است و قابل تقسیم بین اعضا باشد، استفاده می­شود. تیم ها به طور معمول دارای اعضایی هستند که با برخورداری از مهارت­های مکمل، باعث هم افزایی در طی یک تلاش هماهنگ شده می­گردند، به طوری که نقاط قوت هر عضو تیم به حداکثر و نقاط ضعف آن­ها به حداقل خواهد رسید.

یک تیم، شامل دو یا چند نفر است که کنار هم جمع شده­اند و هر یک نقش­های مشخص و مهارت مکمل دارند  و کارهایی که به یکدیگر وابسته­ هستند را انجام می­دهند و تلاش می کنند خود را با دیگر اعضای تیم منطبق کنند و به دنبال یک هدف مشترک هستند و خود را نسبت به کاری که انجام می­دهند و نسبت به هم تیمی­ها مسئول می­دانند.

روش های خلاقیت تیمی
روش های خلاقیت تیمی

برای کار تیمی شش اصل وجود دارد:

  1. تعداد افراد کمتر از ۱۲ نفر باشد.
  2. مهارت­های مکمل هم در تیم باشد.
  3. قصد و هدف افراد مشترک باشد.
  4. رویکرد کاری توسط تمامی اعضای تیم مورد قبول باشد.
  5. همه افراد مسئولیت خود را قبول و پاسخگو باشند.

۶ برتری کار گروهی:

۱. پرورش خلاقیت و کار گروهی:

زمانی که افراد با هم در یک گروه فعالیت می­کنند، خلاقیت رشد می­کند. زمانی ایده­های دست اوّل بوجود می­آید که افراد گروه دیدگاه­های دیرین انفرادی  خود را کنار بگذارند. از بهم پیوستن دیدگاه­های منحصر بفرد هر یک از اعضای تیم، برای دست یافتن به راه­حل­های فروش بیشتر، کارسازتر است. کار تیمی، دانش به اشتراک گذاشته در محل کار را به بیشینه رسانده و در یادگیری مهارت­های جدید به شما کمک می­کند، طوری که می­توانید برای بازمانده کار خود از آنها بهره­مند شد.

همراهی در یک پروژه، شور و اشتیاق­ برای یادگیری ایجاد می­کند که بیشتر کارهای انفرادی بی­نصیب است. زمان تبادل یافته­ها با سایر اعضای تیم، برای کارکنان اشتیاق­آور بوده و منتهی به پروراندن دانش فردی و تیمی می­شود.

۲. تقویت توانایی هایی افراد:

کارکردن با یکدیگر به کارکنان این فرصت را می­دهد  که روی توانایی­های هم تیمی­های خود پیشرفت کنند. در­حالی که نکته قوت شما تفکر خلاقانه است. همکار شما امکان دارد در کار ساماندهی و طراحی و تنظیم خوب باشد. در تبادل توانایی­های خود با تیم کوتاهی نکنید.

اکثراً، دلیل اثربخشی کار تیمی این است که اعضای تیم برای ارائه­ی توانایی­های فردی به یکدیگرتکیه می­کنند.اعضای تیم با نظاره فرایندها ورای مهارت­های فردی، یاد می­گیرند که به چه نحوی توانایی­های خود را ترکیب کرده و به تیمی محکم­تر و قوی­تر مبدل شوند.

۳. ایجاد اعتماد:

اعتماد، با تکیه بر یکدیگر شکل می­پذیرد، و با کار تیمی روابط بین همکاران قوی­تر می­شود. بعضی اوقات با داشتن اختلاف، تیم کاردان، از کار با­هم لذت می­برند و تیم قوی­تری پدید می­آورند. هنگامی که به همکار خود اعتماد و اطمینان می­کنید، پایه و اساس یک پیوند بنیان­گذاری شده و سبب می­شود که تداخل­های جزئی قابل تحمل باشند.

اعتماد به هم تیمی­ها، در شما احساس امنیت حاصل می­کند. که باعث می­شود، ایده­ها پدیدار شوند. این مطلب به راحتی کارکنان با یکدیگرانجامیده و یکدیگر را تشویق کنند.

بدون اعتماد، تیم گسسته می­شود و نمی­تواند در طرح­های خود موفق شود. در تیم­ها، افراد یکدیگر را به پایداری و ایستایی می­رسانند و توانایی خصوصیات فردی، به تشکیل گروه با نظم و درست منجر می­شود. با همکاری یکدیگر اعضاء تیم می­آموزند که موققیت یا عدم موفقیت تک تک اعضای تیم را تحت تاثیر قرار می­دهد.

۴. مهارت­های حل اختلاف را می­آموزد:

هنگامی که با همدیگر یک تیم بی­همتا را تشکیل می­دهید، وجود ناسازگاری، دوری ناپذیر است. کارمندان با زمینه­ها و روش کار و عادات مختلف هستند. هرچند این نظرهای مختلف، موجب کارآمدی می­شود. اما امکان دارد رنجش­هایی را هم بوجود آورد و به سرعت به درگیری مبدل شود.

زمانی که در شرایط کار تیمی، اختلاف پیش آید، کارکنان موظف می­باشند این موارد را به جای سپردن به مدیریت، بین خودشان پایان دهند. آموزش حل اختلافات، نخستین مهارتی است که کارکنان می­توانند برای مبدل شدن به مدیرانی کاردان به کار گیرند.

۵. حس مالکیت را ترویج می­دهد:

پروژه­های تیمی، کارکنان را راغب می­کند که از شریک شدن خود احساس سربلندی کنند. روبرو شدن با موانع و اجرای کاری موثر، موجب می­شود اعضای تیم احساس رضایت کنند. سعی و کوشش در مسیر رسیدن به اهداف شرکت، اجازه می­دهد کارکنان احساس وابستگی به شرکت را داشته باشند. این امر پایداری به­وجود می­آورد، که منجر به رضایت شغلی بیشتر در بین کارکنان می­شود.

کار تیمی تنها برای کارکنان مفید نیست. در مدت زمان طولانی به سود کارفرما است. کارمندانی  که با محیط کار خود ارتباط مستقیم دارند احتمال ماندگاری آنان در شرکت زیاد است. بیشتر کارکنانی که شغل خود را رها کردند، حقوق و دستمزد کم را دلیل کار خود می­دانند، کار گروهی موجب درگیر شدن افکار کارکنان در شرکت شده و باعث بروز ایده­های بزرگتری می­شود.

۶. تشویق ریسک پذیری سالم

کارمندی که به تنهایی درگیر روی پروژه است، شاید از نظریه­های خارج از قانون، اطاعت نکند. اگر در پروژه­ای با کار فردی، کارمندی موفق نشود، فشاری از شماتت او را فرا می­گیرد. در صورتی که امکان دارد منزلت کامل پروژه تیمی سهم شما نشود، با کار در کنار افراد دیگر، تعهدی در برابر شکست پیدا می­کنید.

کار کردن همچون یک تیم موجب می­شود اعضای تیم احتمال خطر­پذیری بیشتری را داشته باشند، زیرا موقع شکست، به پشتیبانی کل گروه اعتقاد دارند.  در برابر تبادل موفقیت در تیم، تجربه­ای دلنشین است. زمانی که تیمی در کنار یکدیگر به موفقیت دست می­یابد، نظریه­های شورشی بدون شک بوجود می­آید.در بیشتر موارد، ایده­هایی با ریسک بالا به بهترین ایده­ها مبدل می­شود. کار تیمی این فرصت را به کارکنان می­دهد که با آزادی بیشتری در مورد اید­ه­ها تفکر کنند.

امکان دارد که در تیم هیچ حرفی از«­من­» در میان نباشد، اما کار تیمی می­تواند برای هر یک از کارکنان منفعت شخصی داشته باشد. در محیط کاری زمینه برای رقابت ایجاد کنید تا برای رشد و پیشرفت شما فرصتی خلق شود. در کنار آن، برای برطرف کردن مشکلات راه و روشی را بیاموزید و به هم تیمی خود اعتماد کنید تا بهترین نظریه­ها و ایده­های خود را برای شما بازگو کنند. از اعضای تیم خود درس بگیرید و روی توانایی یکدیگر، برای کسب نتایج قابل ملاحظه در محل کار تمرکز نمایید.

مزایای کار تیمی

۱. افزایش کارایی:

هرازگاهی پروژهایی در اختیار خواهد بود که مجال انجام آن­ها غیر عقلانی و غیر قابل مناظره است. در چنین زمانی بکار بردن تمام توانایی کافی نیست، بلکه باید به درستی کارها را قسمت و مدیریت کنید. با بکار بردن تجربه و تخصص افراد ، به اهداف دلخواه دست یافته و وظایف در زمان تعیین شده و  با کمترین اشتباه انجام می­گیرد.

۲. تکمیل نقاط قوت یکدیگر

شرایطی را در نظر داشته باشید که تیم شما دارای دو طراح باشد یکی طراح چیره­دست و  مهارت­های چشمگیر دارد اما در زمان تعیین شده کار را به سرانجام نمی­رساند! یک طراح دیگر مهارت و زبر دستی طراح اولی را ندارد اما در زمان مقرر همیشه کار را تحویل می­دهد. شما با در کنار هم قرار دادن این دو طراح در یک تیم، اطمینان داشته باشید که کار در زمان تعیین شده و به دور از هر گونه عیب و نقص تحویل داده خواهد شد.

۳. نوآوری از طریق درگیری سازنده

مشکلی دارید که همه اعضای تیم را درگیر کرده است؟  برای حل این مشکل یک برگ برنده به تیم نشان دهید. برخورد شخصیت ها  این تونایی را دارد که به هماهنگی و ایجاد راه­حل­هایی منجر شود که هیچ شخصی در نظر نداشته باشد؛ چون “گروهی اندیشیده­اید”. با وجود این، در مورد عاقبت طولانی مدت آگاه­تر باشید. درگیری سازنده می­تواند به آسانی به چیزی ویران کننده مبدل شود، از این رو، بکار بردن برگ برنده باید تنها به عنوان یک راه حل موقت در نظر گرفته شود.

۴. تعویض کمتر کارکنان

یک تیم خوب، به مانند مکان مورد علاقه شما، دوستانه، صمیمی و گرم است. تنها اختلاف این است که کارکنان به تفریح مشغول نبوده و برای اهداف مشترک و دلایل کاری با هم همکاری می­کنند. با حفظ اثربخشی تیمی و مکانی مثبت، می­توانید تعویض کارکنان را به کمترین میزان ممکن برسانید و از صرف هزینه برای تعدیل نیرو و جذب نیروی جدید دوری نمایید.

۵. انعطاف پذیری نیروی کار

به جای داشتن برنامه همیشگی استخدام، می­توان از کارمندان برای انجام مسئولیت­هایی خارج از سِمت شغلی خود  تمرین داد تا در مواقع اضطراری در صورت وجود فشار در کارهای شرکت بتوانند از آنان کمک گرفت.

10888 بازدید