اهمیت و چگونگی تغییر رنگ آفتاب پرست در محیط های مختلف

3.6/5 - (8 امتیاز)
۳.۶/۵ - (۸ امتیاز)
آفتاب پرست

اهمیت و چگونگی تغییر رنگ آفتاب پرست در محیط های مختلف

اهمیت و چگونگی تغییر رنگ آفتاب پرست که در ادامه توضیح داده شده است. با کلیک بر روی “دانلود مقاله” که در پایین صفحه قرار داد می تواند مقاله را به صورت کامل در اختیار داده باشید.

آفتاب پرست

یکی از خزندگان به شماراست از خانواده آفتاب‌پرستان و یکی از معروف‌ترین انواع خزنده می‌آید. طول بدن آن‌ها از ۱/۵ سانتی‌متر تا ۶۸/۵ سانتی‌متر متغیر است.

آفتاب پرست بدنی پهن دارد که از دو پهلو به هم فشرده شده‌است. این جانور دارای چشم‌های برجسته و بیرون آمده‌است که هریک به‌طور مستقل حرکت می‌کند و می‌تواند هم‌زمان جهات مختلف را ببیند. این جانور آهسته حرکت می‌کند و زبان چسبنده بزرگی دارد. زبان این موجود حدود دو برابر طول بدنش است. از زبان خود برای شکار‌هایی که در فاصله دور قرار دارند استفاده می‌کنند. زبان آفتاب پرست به قدری قدرتمند و عضله‌ای است که می‌تواند شکار خود را با زبان به سمت خود بمکد.دم باریک و بلندی دارد و می‌تواند به دور شاخه‌ها بپیچد و جابه‌جا شود. همچنین می‌تواند به سرعت رنگ پوست خود را تغییر دهد و هم رنگ محیط خود شود.

نوعی از مارمولک که می‌تواند رنگ پوست خود را با محیط اطرافش تطبیق دهد، آفتاب پرست است که در خیلی از مناطق ایران به حربا شهرت دارد. اولین دلیلی که این جانور برای تغییر رنگ پوستش دارد، ابراز احساسات است.

حدود صد و هشتاد نوع آفتاب پرست در دنیا وجود دارد که از نظر اندازه و ظاهر با یکدیگر تفاوت دارند. بیش از نیمی از این جانداران در جزیره ماداگاسکار زیست می‌کنند و اغلب از گونه‌های نادر هستند.

قدرت تغییر رنگ پوست

قدرت تغییر رنگ پوست و تطابق آن با محیط که در آفتاب پرست‌ها دیده می‌شود به واسطه داشتن سلول‌هایی به نام کروماتوفورس است. این سلول‌ها در لایه زیر پوست آفتاب پرست‌ها قرار دارد که به دلیل شفافیت پوست جانور، این سلول‌ها رنگ بدن این جانور را تعیین می‌کند. این سلول‌ها که در رنگ‌های سیاه، قرمز و زرد دیده می‌شوند، می‌توانند در زیر پوست این جانور جا به جا شوند. با تمرکز این رنگدانه‌ها رنگ پوست این جانور میل به تیرگی می‌کند و با پراکندگی آن‌ها پوست روشن می‌شود.

چرا آفتاب پرست رنگ عوض می‌کند؟

اولین دلیلی که این جانور برای تغییر رنگ پوستش دارد، ابراز احساسات است:

  • اگر این جانور بترسد، پوست بدنشسیاه می‌شود.
  • اگر آفتاب پرست هیجان زده شود، روی بدنش لکه‌هایزرد پدید می‌آید.
  • اگر نور به این جانور بتابد (نور خورشید) نیزسیاه می‌شود.
  • سومین عامل نیز گرماست. آفتاب پرست در هوای گرم به رنگسبز در می‌آید،
  • اگر هوای اطراف جانور سرد باشد، آفتاب پرست به رنگزرد در می‌آید.

سلطان استتار می‌تواند با این توانایی در لحظاتی که می‌ترسد چنان خود را هم رنگ محیط کند که هیچ اثری از خود برای دشمنش باقی نگذارد. این در شرایطی است که دشمنان بسیاری برای شکار آن اقدام می‌کنند و اکثرا فقط روباه است که با مکاری خود در شکار آفتاب پرست‌ها پیروز می‌شود.

همچنین وقتی می‌خواهد به شکار حشراتی مانند مگس و ملخ برود آن چنان استتار می‌کند که شکار را به آسان‌ترین حالت ممکن متعلق به خود کند. البته آفتاب پرست علاوه بر حشرات، از میوه‌های درختان نیز استفاده می‌کند. ویژگی دیگر آفتاب پرست‌ها که در شکار بسیار به کمک آن‌ها می‌آید این است که می‌توانند چشم هایشان را مستقل از هم تکان دهند به نحوی که وقتی با یک چشم رو به رو را نگاه می‌کنند می‌توانند با چشم دیگر سمت راست خود را نیز ببینند.

آفتاب پرست از کجا می‌فهمد که باید تغییر رنگ دهد؟

چشم‌های این حیوان که مانند تلسکوپ است، مقداری از بار این کار را بر دوش می‌کشد. تصاویری که از چشم برای مغز می‌فرستد تا حدودی باعث ارسال پیام تغییر رنگ خواهد شد.

جهت دانلود کامل مقاله (word) روی دانلود کلیک کنید.

6146 بازدید