برای جلوگیری از ورود کرم های انگلی به بدن چه باید کرد؟

3.3/5 - (3 امتیاز)
۳.۳/۵ - (۳ امتیاز)
کرم های انگلی

برای جلوگیری از ورود کرم های انگلی به بدن چه باید کرد؟

برای جلوگیری از ورود کرم های انگلی به بدن رعایت اصول بهداشتی از جمله شستشوی کامل دست‌ها و پخت صحیح انواع گوشت بهترین روش‌ برای جلوگیری از ورود کرم انگلی به بدن است. انگل‌هایی که انسان را به عنوان میزبان انتخاب می‌کنند، تفاوت‌هایی باهم دارند اما روش پیشگیری از ابتلا به آن‌ها تقریبا یکسان است.

انگل چیست ؟

 به موجوداتی که داخل یا روی بدن دیگر جانداران زندگی و از بدن آن موجودات تغذیه می‌کنند، انگل می‌گویند. انگل‌ها براساس زندگی روی بدن میزبان یا داخل آن به دو دسته برون‌زی و درون‌زی تقسیم می‌شوند. شایع‌ترین انگل کرم‌های روده‌ای هستند که در دسته درون‌زی‌ قرار می‌گیرند. 

انگل از کجا وارد بدن می‌شود؟

اصلی‌ترین راهی که انگل‌ها وارد بدن انسان می‌شوند، دهان است. اکثرا با خوردن تخم این موجودات، انگل وارد بدن انسان می‌گردد. خوردن آب و غذای مسموم و همچنین نشستن دست هنگام غذا خوردن که اکثرا در اطفال دیده می‌شود، اصلی‌ترین راه‌های انتقال انگل هستند. خوردن دست آلوده به دهان و انتقال تخم‌های انگل به داخل بدن، سپس طی شدن مراحل رشد این موجود، علامت‌های حضور خود را در بدن بروز می‌دهند. 

برای جلوگیری از ورود کرم‌ انگلی به بدن چه نکات بهداشتی را باید رعایت کرد؟

 • رعایت نکات بهداشتی و پخت کامل گوشت گاو
 •  
 • شستشن دست‌ها بعد از دستشویی و قبل از غذا خوردن
 •  
 • کوتاه کردن ناخن‌ها در بازه‌های زمانی نزدیک به هم
 •  
 • جوشاندن آب آشامیدنی قبل از مصرف
 •  
 • شستن دست کودکان بعد از بازی با خاک و جلوگیری از بازی کودکان با خاک‌های آلوده
 •  
 • شست و شو و ضدعفونی کامل سبزی‌های برگدار و سبزی خوراکی
 •  
 • جلوگیری از دفع ادارار در محیطی خارج از توالت
 •  
 • پرهیز از ماندن در مکان‌هایی که احتمال وجود مدفوع حیوانات یا انسان وجود دارد

انواع کرم‌های انگلی مضر برای انسان

۱. اکسیور (کرمک)

اکسیور‌ها در تمامی نقاط بدن می‌تواند نفوذ کند. علامتی که این کرم بعد از استقرار در بدن از خود نشان می‌دهد، خروج کرم‌های ماده بارور از مقعد به هنگام دفع مدفوع است. بعد از خروج این کرم و حرکت ان در نواحی مقعدی، خارش و التهاب ایجاد می‌کند. این زخم‌ها در کودکان بسیار خطرناک‌تر است به صورتی که کودکان با خاراندن زیاد باعث زخم این ناحیه شده که سبب ورود باکتری نیز می‌گردد که باعث چرک کردن زخم می‌شود. خارش این نواحی اکثرا در هنگام خواب بسیار شدید شده و باعث بی‌خوابی می‌شود.

ضربه دیگری که خاراندن می‌تواند به بدن بزند این است که پس از خاراندن مناطق آلوده، تخم انگل زیر ناخن فرد بیمار جمع شده و پس از این اتفاق با نشستن دست و تماس آن با دهان سبب انتقال دوباره تخم به بدن می‌گردد. به این عمل خودآلودگی می‌گویند.

این انگل بوسیله آب و غذای آلوده، لباس‌های آلوده شده و ظرف‌های آلوده، هوا و خاک آلوده هم به بدن انسان منتقل می‌شود. شست و شوی دست قبل از آب و غذا خوردن، کوتاه کردن ناخن‌ها و مراجعه به پزشک در صورت مشاهده اعلائم آن روش‌هایی برای جلوگیری از ابتلا به این انگل است.

کرم های انگلی

۲. تنیا (کرم کدو)

این نوع کرم‌ها از طریق خوردن گوشت خام و نیمه پخت گاو و همچنین خوک وارد بدن انسان می‌شود. نوعی که از طریق گاو منتقل می‌شود، خطرناک‌تر است، زیرا این نوع انگل، به صورت طولانی بدن را بیمار کرده و نیز باعث ضعف و کم خونی شدید می‌گردد. دقت در پخت گوشت گاو سبب می‌شود که راه انتقال این انگل به بدن بسته شود.

۳. لارو (نوزاد)

این نوع انگل در گوشت آلوده گاو و گوساله دیده می‌شود که اندازه آن تقریبا هم اندازه یک نخود است با چشم به راحتی دیده می‌شود. این کرم‌ها سبز رنگ هستند. اگر این کرم وارد بدن شود به سرعت تکثیر می‌شود که باعث می‌شود دفع و درمان آن به سختی صورت گیرد. برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری باید در خوردن گوشت گاو و گوساله دقت کرد که به این کرم آلوده نباشد.

۴. آسکاریس

کرم آسکاریس دراز و استوانه‌ای شکل است. وقتی بالغ شود اندازه آن به چهل و پنج سانتی‌متر می‌رسد. آلودگی و ابتلا به این انگل در تمام نقاط جهان دیده می‌شود. اما اکثرا قاره آسیا منطقه اصلی وجود این نوع کرم است و یکی از شایع‌ترین مرض‌های انگلی ایران است.

جهت دانلود کامل مقاله (word) روی دانلود کلیک کنید.

6876 بازدید