تفاوت سیاره و ستاره به صورت مقاله کامل

3.5/5 - (38 امتیاز)
۳.۵/۵ - (۳۸ امتیاز)
تفاوت سیاره و ستاره

تفاوت سیاره و ستاره

تفاوت سیاره و ستاره را می‌توان بر اساس نور،‌ موقعیت، اندازه، شکل، درجه حرارت، تعداد، درخشندگی و ماده تشکیل دهنده خلاصه و دسته‌بندی کرد. تفاوت‌های کلیدی مهمی بین ستاره و سیاره وجود دارد،‌ اما این دو جرم آسمانی تنها در یک مورد بسیار مهم شبیه یکدیگرند.

فرق ستاره و سیاره

فرق اصلی بین ستاره و سیاره در این است که ستاره یک جسم داغ و نورانی به شمار می رود که نور خود را خود تولید می کند. حال آن که یک سیاره جسمی همانند زمین یا ماه است که فقط با منعکس کردن نور خورشید درخشندگی و نور دارد. بیشتر ستارگان بزرگ هستند و از گاز داغ به وجود آمده اند درست شبیه خورشید. در واقع خورشید خودش یک ستاره بسیار معمولی بوده که فوق العاده بزرگ و گرم است. ستارگان به صورت نقاط کم نوری در آسمان دیده می شوند چرا که فاصله آنها از ما بسیار زیاد است. در حالی که خورشید فقط ۱۵۰ میلیون کیلومتر با زمین ما فاصله دارد. سیاراتی را که ما در آسمان می بینیم اجسام متحرکی هستند که به دور خورشید می چرخند. ۹ سیاره شناخته شده به ترتیب فاصله ای که از خورشید دارند عبارت هستند از: عطارد، ناهید، زمین، مریخ، مشتری، زحل، اورانوس، نپتون و پلوتون ۳ سیاره ای که دورترین فاصله را دارند به قدری کم نور هستند.. تفاوت دیگری بین ستاره و سیاره این است که ستاره ها خیلی بیشتر از سیاره ها جرم دارند.‏ سیارات دائما در حال حرکتند ولی ستارگان حرکتی ندارند و ثابتند .

تفاوت ستاره و سیاره از نظر فیزیکی

سیاره
ستاره

از نوع حرکت می شود ستاره ها و سیاره ها را تشخیص داد؟

اجرام آسمانی ثابت نبوده و همگی در آسمان حرکت می‌کنند. اما چگونه می‌توان از نوع حرکت آن‌ها پی به ستاره یا سیاره بودنشان برد؟

سیارات در شرق آسمان طلوع کرده و در غرب آن غروب می‌کنند. آنها در این حرکت از الگوی مشابهی با خورشید و ماه پیروی می‌کنند.

ستاره‌ها در آسمان شب حرکت می‌کنند، اما آنها طلوع و غروبی مشابه سیارات ندارند. در عوض در مدارهایی دایره‌ای حول ستاره قطبی در چرخش‌اند.

سیاره ها چه ویژگی هایی دارند ؟

سیاره‌ها اجرام طبیعی بزرگی هستند که در مدار خود در اطراف ماه و یا گرد ستاره‌ها می‌چرخند و شما در حال حاضر بر روی یکی از آن‌ها ایستاده اید. امروزه ما هشت سیاره می‌شناسیم که به دور ستاره‌ای به نام خورشید می‌چرخند. این سیاره‌ها به ترتیب فاصله‌ای که از خورشید دارند عبارتند از عطارد، زهره، زمین، مریخ، مشتری، زحل، اورانوس و نپتون. در حالی که بعضی از سیاره‌ها مانند عطارد، زهره، زمین و مریخ کوچک‌اند و سطح سفت و محکمی دارند، اما بقیه سیاره‌ها مانند مشتری، زحل، اورانوس و نپتون عظیم الجثه و از جنس گاز هستند.

در گذشته دانشمندان بر این باور بودند که با در نظر گرفتن پلوتون، ۹ سیاره در منظومه شمسی وجود دارد، اما دانشمندان عصر جدید ۳ ویژگی لازم را برای سیاره دانستن یک جرم آسمانی این گونه معرفی می‌کنند:

 • یک سیاره باید به دور خورشید بچرخد.
 • یک سیاره باید کروی شکل باشد.
 • مدار آن از دیگر اجرام آسمانی کوچک جدا باشد.
 • سیاره از خود نوری ندارد و فقط با منعکس کردن نور خورشید درخشندگی و نور دارد.
 • سیاره‌ها چشمک نمی‌زنند.
 • سیاره‌ها به طور مرتب در اطراف ستاره‌ها در حال حرکت هستند و موقعیت مکانی آن‌ها مدام دستخوش تغییر می‌شود.
 • سیارات دارای درجه حرارت پایینی هستند.
 • تنها ۸ سیاره در منظومه شمسی قرار دارد.

متاسفانه پلوتون نتوانست شرط سوم را به دست آورد و عنوان آن باید از سیاره به سیاره‌ کوتوله تغییر کند. 

ستاره ها چه ویژگی هایی دارند؟

ستاره‌ها اجرام آسمانی عظیم الجثه و بسیار داغی هستند که به طور عمده از گاز‌های هلیوم و هیدروژن تشکیل شده اند. آن‌ها به علت فرایند همجوشی هسته‌ای که در درونشان رخ می‌دهد، بسیار داغ و روشن می‌شوند. در طی این فرایند گاز هیدروژن به هلیوم تبدیل شده و نور و گرمای زیادی تولید می‌شود. هر چند به نظر می‌رسد که ستاره‌ها در شب چشمک می‌زنند اما در واقع اینگونه نیست. در حقیقت چیزی که اتفاق می‌افتد این است که نور ستارگان در حالی که به سرعت بالا و پایین می‌پرد، می‌بایست از لایه‌های جو زمین عبور کند. به همین دلیل است که ما فکر می‌کنیم 

 • ستاره از خودش نور و روشنایی دارد.
 • موقعیت مکانی ستاره‌ها دستخوش هیچ گونه تغییر قابل توجهی نمی‌شوند و ثابت هستند.
 • همه‌ ستاره‌ها دارای درجه حرارت بسیار بالایی هستند.
 • میلیارد‌ها ستاره در کهکشان وجود دارد.

جهت دانلود کامل مقاله (word) روی دانلود کلیک کنید.

31020 بازدید