علل انقراض دایناسورها ، شرایط محیط زیست و زمان حیات آن ها

4.2/5 - (25 امتیاز)
۴.۲/۵ - (۲۵ امتیاز)
علل انقراض دایناسورها ، شرایط محیط زیست و زمان حیات آن ها جمع آوری اطلاعات

علل انقراض دایناسورها ، شرایط محیط زیست و زمان حیات آن ها 

علل انقراض دایناسورها ، که در ادامه و با دانلود مقاله که در پایین صفحه قرار گرفته است می توانید به اطلاعات موردنیاز دست یابید.

دایناسورها (به انگلیسی Dinosaurs) : گروهی از خزندگان مهره دار بودند که حدود ۲۳۵ میلیون سال پیش در دوره تریاس پسین به وجود آمدند و در جریان رویداد انقراض تریاس-ژوراسیک  به صورت جانوران برتر در خشکی درآمدند و سلطه آن‌ها بر خشکی تا پایان دوره کرتاسه ادامه یافت. با وقوع رویداد انقراض کرتاسه-پالئوژن  بیشتر آن‌ها به غیر از یک تبار که امروزه پرندگان خوانده می‌شوند منقرض شدند.

سابقه شناخت دایناسورها 

سابقه شناخت دایناسورها به قرن‌ ها پیش باز می‌گردد یعنی دقیقا زمانی که بشر درک درستی از این موجودات و حتی منقرض شدن و علت انقراض دایناسورها نداشت و حتی اسمی برای آنها انتخاب نشده بود. در آن زمان چینی‌ ها که آثار و استخوان‌ های عجیبی که در واقع متعلق به دایناسورها بود را کشف میکردند، استخوان ها را به اژدها نسبت می‌دادند و این درحالی بود که اروپاییان استخوان ها را “بقایای نفیلیم” یا “موجوداتی غول‌ آسا” که در طوفان بزرگ کشته شدند می‌دانستند. طوفان بزرگ طوفانی است که بنا به اساطیر از سوی خداوند فرستاده شد. داستان طوفان، در تورات و قرآن به نوح نسبت داده شده‌ است و به همین دلیل مسیحیان، مسلمانان و یهودیان از آن با نام طوفان نوح یاد می‌کنند. طوفان نوح داستانی رایج در بین ملت‌ های باستانی، سامی و آریایی است.

دوره های مختلف و تعریف آنها:

  • دوره تریاس(Triassic) یا تریاسیک یا تریاسه، نخستین دوره از دوران میانه‌ زیستی بود و با ۴۰ میلیون سال کوتاه‌ ترین دوره در دوران میانه‌ زیستی است. (در حدود ۱۹۹٫۶–۲۵۱ میلیون سال پیش)

  • دوره ژوراسیک : ژوراسیک یکی از دوره‌ های زمین‌ شناسی در دوران میانه‌زیستی (مزوزوئیک) است. طول زمانی این دوره به ۱۹۹٫۶-۱۴۵٫۵ میلیون سال پیش برمی‌گردد و به سه دوره ژوراسیک پسین، میانی و پیشین تقسیم می‌شود و نام خود را از کوه‌های ژورا در آلپ گرفته‌است. اولین پرندگان در این دوره بوجود آمدند. همچنین مهره‌داران نیز مانند ماهی و دایناسور و… در این دوره فراوان بودند. اولین قورباغه مانند قورباغه‌های امروزی در این دوره ظهور کرد و وجود این میزان تنوع زیستی نشان از هوای معتدل این دوره‌است. از لحاظ جغرافیایی نیز این دوره تغییر چندانی نسبت به دوره قبل از خود نکرد.

  • دوره کرتاسه بعد از تریاس و ژوراسیک سومین دوره دوران میانه‌ زیستی بود که هفتاد میلیون سال به طول انجامید و از این لحاظ طولانی‌ ترین دوره در میانه‌ زیستی است.(۱۴۵٫۵ تا ۶۵ میلیون سال پیش)

در اواخر دوره کرتاسه برخی پستانداران کوچک بوجود آمدند و دقیقا در همین دوره دایناسورها و آمونیت‌ ها منقرض شدند. قاره‌ها در دوره‌ های قبلی از یکدیگر جدا شده بودند و تنها قاره آفریقا از آمریکای جنوبی در دوره کرتاسه پیشین از هم جدا شدند. همچنین دانشمندان به این نتیجه رسیدند که در این دوره و در ۹۱ الی ۹۲ میلیون سال قبل به مدت دویست هزار سال هوای زمین به حدی گرم بوده که تنها ۵۰-۶۰٪ قاره قطب جنوب پوشیده از یخ بوده است.

گفتنی است که ممکن است با برخورد شهاب‌سنگ‌ها، فعالیت آتشفشان‌ها، تغییرات آب و هوایی یا عامل دیگری جهان بار دیگر در ابتدای بزرگترین انقراض کلی باشد و سنگواره‌های ایجاد شده در زمان ما نیز به اهمیت فسیل‌هایی باشد که در مرگ بزرگ یعنی انقراض کلی اواخر دوره پرمین پدید آمد.

پی نوشت ها:

۱- انقراض گروهی :

از بین رفتن تعدادی از گونه‌های جانوری در دوره‌ای از تاریخ زمین را گویند.

۲- مزوزوئیک :

دورانی از تاریخ زمین که در حدود ۲۲۵ تا ۶۵ میلیون سال پیش بوده است.

۳- سنوزوئیک :

دورانی از تاریخ زمین که به آن دوره نوزیستی نیز می‌گویند. این دوران که ما تاکنون در آن هستیم از ۶۵ تا ۰ میلیون سال قبل بوده است.

۴- سوپرنوآ :

انفجار ستاره‌ای

۵- تکتونیک صفحه‌ای :

حرکات وسیع پوسته زمین را گویند.

۶- اردویسین :

دوره‌ای از تاریخ زمین‌شناسی از دوران پالئوزوئیک است که در ۴۸۸ تا ۴۴۳ میلیون سال قبل بوده است.

۷- دونین :

دوره‌‌ای از تاریخ زمین‌شناسی از دوران پالئوزوئیک که در ۴۱۶ تا ۳۵۹ میلیون سال قبل بوده است.

۸- پرمین :

دوره‌ای از تاریخ زمین‌شناسی از دوران پالئوزوئیک که در ۲۹۹ تا ۲۵۱ میلیون سال قبل بوده است.

۹- تریاس :

دوره‌ای از تاریخ زمین‌شناسی از دوران مزوزوئیک که در حدود ۱۹۹ تا ۲۵۱ میلیون سال قبل بوده است.

۱۰- کرتاسه :

دورانی از تاریخ زمین شناسی از دوران مزوزوئیک که در حدود ۶۵ تا ۱۴۵ میلیون سال قبل بوده است.

۱۱- گندوانا :

میلیون‌ها سال قبل تمام قاره‌های دنیا به هم متصل بودند و یک قاره واحد به نام گندوانا را تشکیل می‌دادند.

۱۲- فالکلند :

مجمع‌الجزایری در سواحل آمریکای جنوبی در اقیانوس اطلس است.

جهت دانلود کامل مقاله (word) روی دانلود کلیک کنید.

23357 بازدید