عمق آب در اقیانوس هند و خلیج فارس بصورت مقاله کامل

3.7/5 - (34 امتیاز)
۳.۷/۵ - (۳۴ امتیاز)
عمق آب در اقیانوس هند و خلیج فارس

عمق آب در اقیانوس هند و خلیج فارس

عمق آب در اقیانوس هند و خلیج فارس با یکدیگر متفاوت است. همین ویژگی باعث می‌شود تا این دو ناحیه از نظر جغرافیایی، سیاسی و تجاری اهمیت ویژه‌ای داشته باشند. بررسی انرژی سونامی یکی از این مباحث مهم است که با عمق این آب‌ها رابطه دارد.

سومین اقیانوس و گرمترین حوضه اقیانوسی جهان. این اقیانوس راه ورود به هفت دریای مهم جهان و چهار تنگه راهبردی جهان یعنی هرمز ، باب المندب ، مالاکا و سوئز می باشد.

خلیج فارس 

در باریک‌ترین نقطه آن حدود ۵۶ کیلومتر عرض داشته و در تنگه هرمز قرار دارد. عمق آب عموما بسیار کم، حداکثر ۹۰ متر عمق (۲۹۵ پا) و به طور متوسط ۵۰ متر عمق (۱۶۴ پا) است.

خلیج فارس در ۲۴ تا ۳۰ درجه و ۳۰ دقیقه عرض شمالی و ۴۸ تا ۵۶ درجه و ۲۵ دقیقه طول شرقی از نصف‌النهار گرینویچ قرار دارد.

این خلیج توسط تنگه هرمز به دریای عمان و از طریق آن به دریاهای آزاد مرتبط است. از بین کشورهای همسایه خلیج فارس، کشور ایران دارای بیشترین مرز آبی مشترک با خلیج فارس است. طول مرز آبی کشور ایران با خلیج فارس، با احتساب جزایر در حدود ۱۸۰۰ کیلومتر و بدون احتساب جزایر در حدود ۱۴۰۰کیلومتر است.

طول خلیج فارس از تنگه هرمز تا آخرین نقطه پیشروی آن در جهت غرب در حدود ۸۰۵ کیلومتر است. عریض‌ترین بخش خلیج فارس ۱۸۰ مایل (۲۹۰ کیلومتر) است. عمیق‌ترین نقطه خلیج فارس با عمق ۹۳ متر در ۱۵ کیلومتری تنب بزرگ و کم عمق‌ترین نقطه آن با عمقی بین ۱۰ تا ۳۰ متر در سمت غرب است. همچنین جزایر متعددی در خلیج فارس وجود دارند.

اقیانوس هند 

دارای عمقی در حدود ۳۸۹۰ متر معادل ۱۲۷۶۲ پا بین اقیانوس آرام و اطلس قرار دارد. اکثر حوزه‌های اقیانوس هند دارای ۵۰۰۰ متر (۱۶۴۰۴ پا) و حتی برخی از آن‌ها ممکن است ۶۰۰۰ متر (۱۹۶۵۸ پا) وسعت داشته باشند، مثل حوزه وارتون. برخی از حوزه‌ها دارای عمق کمتری هستند از جمله حوزه دریای عربستان با طول ۳۰۰۰ متر (۹۵۴۲ پا) در بیشتر مناطق آن و حوزه خلیج بنگال از ۴۰۰۰ متر (۱۳۱۲۳ پا) در جنوب سریلانکا تا ۲۰۰۰ متر (۶۵۶۱ پا).

سه دریای مدیترانه‌ای وجود دارند که عمق اقیانوس هند را تحت تاثیر قرار می‌دهند: خلیج فارس که کمترین عمق آن ۲۵ متر (۸۲ پا) و حداکثر عمق آن ۹۰ متر (۲۹۵ پا) است، دریای قرمز با عمق حداقل ۴۹۰ متر (۱۶۰۷.۶۱ پا) و حداکثر عمق ۲۷۴۰ متر (۸۹۸۹ پا) و دریای مدیترانه‌ای استرالیا که شامل عمق‌های مختلفی از ۷۴۰۰ متر (۲۴۲۷۸ پا) است که اقیانوس هند را از طریق کانال‌هایی به به جزایر اندونزی با محدوده عمقی ۱۵۰۰-۱۱۰۰ متر (۴۹۲۱-۳۶۰۸ پا) متصل می‌کند. با این حال عمیق‌ترین نقطه اقیانوس هند، جزیره سوندا با عمق حداکثر ۷۴۵۰ متر (۲۴۴۴۲ پا) است.

انرژی سونامی را در سواحل اقیانوس هند و سواحل خلیج فارس

به طور کلی هر چه عمق اقیانوس بیشتر باشد انرژی و سرعت سونامی بیشتر است.بنابراین در صورت وقوع آبتاز در سواحل اقیانوس هند، به علت عمق بیشتر انرژی و سرعت آن بیشتر خواهد بود و آثار مخرب زیادتری دارد چون انرژی به صورت عمودی به آب منتقل می شود.

میانگین عمق ؛ ۳۹۶۳٫۰۰۹۶ متر ولی در خلیج فارس  عمیق ترین نقطه خلیج فارس با عمق ۹۳ متر در ۱۵ کیلومتری تنب بزرگ و کم عمق ترین نقطه آن با عمقی بین ۱۰ تا ۳۰ متر در سمت غرب می‌باشد. همچنین جزایر متعددی در خلیج فارس وجود دارند. بنابراین انرژی آبتاز (سونامی) در سواحل اقیانوس هندبیشتر و خطرناک تر است.

جهت دانلود کامل مقاله (word) روی دانلود کلیک کنید.

25426 بازدید