فواید وجود گراز و خرس در جنگل بصورت مقاله کامل

4.2/5 - (13 امتیاز)
۴.۲/۵ - (۱۳ امتیاز)
فواید وجود گراز و خرس در جنگل

فواید وجود گراز و خرس در جنگل

فواید وجود گراز و خرس که در ادامه با آن آشنا خواهید شد.

گراز :

گراز یا خوک وحشی اورآسیا نوعی خوک است که نیای بیشتر خوک‌های اهلی به‌شمار می‌رود. این حیوان بومی بیشتر مناطق شمالی و مرکزی اروپا، نواحی مدیترانهای (از جمله کوه‌های اطلس در شمال آفریقا) و بیشتر مناطق آسیا است. نسل این حیوان در شمال آفریقا و برخی نقاط اروپا منقرض شده‌است. گراز توسط انسان به نقاط دیگر دنیا از جمله بخش‌های از ایالات متحده و آرژانتین و نیز استرالیا وارد شده‌است.گراز دارای ناخن های درازیست که در صورت مواجهه با خطر ناخن می کشد.

خرس :

خرس‌ها پستاندارانی هستند که در خانوادهUrsidae  جای می‌گیرند. خرس‌ها به فروراسته سگ‌واران تعلق دارند و نزدیک‌ترین خویشاوندانشان خوک‌های دریایی هستند. هرچند فقط هشت گونه خرس وجود دارد اما پراکنش جغرافیایی وسیعی دارند و در زیستگاه‌های متنوعی از قطب شمال گرفته تا برخی نقاط نیمکره جنوبی سکونت دارند.

اهمیت گراز در جنگل :

پوزه دراز و محکمی که دارد و از ریشۀ درختان تغذیه می کند. در حین خوردن غذاهای گیاهی خاک را شخم می زنند. در بیابان و علف زارهایی که گراز وجود دارد به دلیل زیر و رو شدن خاک و پاشیده شدن آن روی دانه گیاهان، رویش و تنوع آنها بیشتر است

خوک های وحشی یا گراز ، گونه های پرخاشگر، بسیار هوشمند و مخفی هستند که در گذشته های اخیر با بسیاری از شرایط درگیری با انسان ها بوده است. این حیوانات عمدتا سازگار هستند و در طیف گسترده ای از زیستگاه های مختلف در سراسر جهان زنده می مانند. این باعث می شود که این حیوانات الگوی فعالیت شبانه را بپذیرند و اغلب در پوشش سنگین و متراکم به سرپناه کمک می کنند.بدن گراز بسیار متراکم است، سر بزرگ و پاها نسبتاً کوتاه است.

اهمیت خرس در جنگل :

با اینکه همه چیز خوارند ولی اکثراً از دانه و میوه گیاهان استفاده می کنند . پس از خوردن این دانه ها که در بدن خرس جذب نمی شود به همراه مدفوع (که خود نوعی کود محسوب می شود) روی خاک ریخته و با رسیدن رطوبت رویش پیدا کرده و سریعاًرشد می کنند.

خرس سیاه کوچکترین خرس آمریکای شمالی است. بزرگسالان معمولا کمتر از ۶ فوت طول دارند و در حدود دو تا سه فوت ارتفاع در شانه ایستاده اند. وزن خرس سیاه بین ۱۲۵ تا ۵۰۰ استخر متفاوت است. آنها چشم های کوچک و گوش های گرد دارند.هر پا دارای پنج پنجه بسیار قوی است که برای پاره شدن، حفاری و صعود استفاده می شود. یک ضربه تنها از پنجه جلو به اندازه کافی برای کشتن یک گوزن بزرگ است.

با اینکه همه چیز را می خورند اما از دانه و میوه تغذیه می کنند.خرس یک گوشتخواری واقعی است، اما اگر از خرس سیاه محافظت نشود ممکن است یک مشکل بزرگ برای انسان باشد.آنها عمدتا در شب فعال هستند.

جهت دانلود کامل مقاله (word) روی دانلود کلیک کنید.

17935 بازدید