نقش قرقره ها در زندگی بصورت مقاله کامل

4.4/5 - (10 امتیاز)
۴.۴/۵ - (۱۰ امتیاز)
نقش قرقره ها در زندگی

نقش قرقره ها در زندگی

نقش قرقره ها در زندگی کاهش نیروی اولیه برای بلند کردن، کشیدن یا بالا بردن اجسام است. اجزای قرقره شامل یک چرخ شیاردار و ریسمان می‌شود. همانطور که از نام آن پیداست، از قرقره‌ها برای کشیدن و بالا بردن بار‌های سنگین بهره می‌گیرند.

قرقره چیست ؟

ماشین‌های ساده‌ای هستند، اما نقشی اساسی در تسهیل زندگی روزمره برای ما انسان‌ها به عهده دارند. قرقره‌ها برای تعداد فراوانی از امکانات و کاربردها، از بستن پرده‌ها تا بالا کشیدن دستگاه‌های سنگین، ضرورتی حیاتی به شمار می‌آیند.

قرقره ها در زندگی روزمره کاربردهای فراوانی دارند اجزای قرقره شامل یک چرخ شیاردار و ریسمان می‌باشد همانطور که از نام آن پیداست، از قرقره‌ها برای کشیدن و بالا بردن بار‌های سنگین بهره می‌گیرند در ادامه مطلب شما را با ضرورت وجود قرقره ها در زندگی آشنا خواهیم کرد.

نقش قرقره ها در زندگی

قرقره ها ماشین های ساده ای هستند که نقش مهمی در زندگی روزمره دارند، از بستن پرده‌ها تا بالا کشیدن دستگاه‌های سنگین، ضرورتی حیاتی به شمار می‌آیند و همچنین انواع مختلفی دارند، در واقع قرقره ها ابزاری هستند برای کشیدن یا بلند کردن بار برای ارتفاع مختلف طراحی شده است.

چاه آب

در بسیاری از مناطقی که هیچ آبی وجود ندارد، مردم از چاه استفاده می‌کنند. قرقره در قسمت فوقانی چاه قرار دارد و برای بالا و پایین کشیدن سطل آب به کار گرفته می‌شود. برای انداختن سطل به داخل چاه، جمع آوری آب و بالا کشیدن مجدد آن از قرقره استفاده می‌شود. اگرچه در دوران مدرن به ندرت از آن استفاده می‌شود، اما احتمالاً هنوز هم می‌توان این ابزار را در روستا‌ها دید.
چاه‌های آب سبک “چاه‌های آرزو”ی قدیمی – چاه‌هایی که در دوران‌های گذشته مردم در آن سکه می‌انداختند و برای احقاق آرزوهایشان دعا می‌کردند – معمولاً مجهز به یک سیستم قرقره‌ای ساده برای بالا کشیدن آب هستند (البته نباید این را با سیستمی که ریسمان متصل به سطل را به دور یک محور می‌پیچد، اشتباه گرفت). قرقره‌های چاه از چرخ‌های نصب شده، که ریسمان یا زنجیر و یک سطل به یک یا هر دو سر آن متصل است، تشکیل می‌شود. قرقره عمل بالا کشیدن سطل را  برای استفاده کننده تسهیل می‌کند.

قرقره چاه آب

آسانسور

این قرقره‌ها به کابل‌های فلزی اجازه می‌دهند تا با کمک یک وزنه تعادل و موتور، آسانسور را به بالا و پایین حرکت دهند. آسانسور‌ها از طریق یک سیستم قرقره‌ای الکترونیکی نیرومند عمل می‌کنند. در واقع، آسانسور‌ها از یک سیستم دارای چندین قرقره و نیز وزنه تعادل برای ایجاد یک سیستم بالابر قدرتمند و ایمن استفاده می‌کنند. بعضی از معماران ترجیحاً طرح‌هایی را که می‌توان دستگاه داخلی آسانسور را در آن‌ها مشاهده کرد، می‌پسندند. اگر خود را در حین تماشای محور آسانسور قابل مشاهده یافتید، به جستجوی کابل‌های قوی فولادی، که جعبه را از طریق سیستم‌های غلطک‌ها و قرقره‌ها بالا می‌برد، بپردازید.

قرقره آسانسور

دستگاه‌های ورزشی

اغلب دستگاه‌های ورزشی وزرنه برداری از قرقره‌ها به عنوان روشی برای کنترل زاویه‌ای که وزنه برداشته می‌شود، استفاده می‌کنند، در حالی که خود وزنه‌ها در موقعیتی اختصاصی نگه داشته می‌شوند. این امر مراحل برداشتن وزنه را نسبت به وزنه‌های آزاد برای وزنه بردار ایمن تر و موثرتر می‌کند. در دستگاه‌های دیگری مانند تردمیل یا دوچرخه ثابت نیز از قرقره‌ها برای ممکن ساختن عملکرد قسمت‌های مختلف آن‌ها بهره می‌گیرند.

قرقره دستگاه های ورزشی

قرقره‌های ساختمانی

یکی از اصلی‌ترین و معمول‌ترین انواع قرقره، قرقره‌های ساختمانی هستند، پس بررسی کارکرد‌های اصلی این دستگاه ساده خالی از لطف نخواهد بود. این قرقره‌ها از یک شیار چرخی، که می‌توان آن را در ارتفاع بلندی نصب کرد و به وسیله یک زنجیر یا ریسمان به قلاب متصل شده، تشکیل گردیده است. قرقره‌های ساختمانی عمل بالا فرستادن و پایین آوردن تجهیزات را برای کارگران ساختمانی به نحوی تسهیل می‌کنند که برای گرفتن ابزار‌ها و مواد نیازی به بالا رفتن و پایین آمدن ندارند.

قرقره‌های ساختمانی

قرقره‌های مکانیکی

از این نوع قرقره برای بلند کردن قطعات سنگین خودرو بهره می‌گیرند. به عنوان مثال در موتور خودرو، یک کمربند مارپیچ داخل موتور وجود دارد که با چرخش خود به حرکت آن یاری می‌رساند. این وسیله روی قرقره‌ها حرکت می‌کند.

ماشین‌های بارگیری اسکله‌ها

این ماشین، مانند جرثقیل‌ها، بارگیری و پایین آوردن کانتینر‌های روی کشتی‌ها را تسهیل می‌کند.

قرقره ماشین‌های بارگیری اسکله‌ها

پرده‌های سینما یا درپوش‌ها

در پرده‌ها از یک تکنیک ساده قرقره‌ای استفاده شده که به بستن و باز کردن پرده‌ها کمک می‌کند. در سیستم تئاتر نیز به همین ترتیب از قرقره‌ها برای بالا بردن پرده بهره می‌گیرند. پرده‌های تئاتر‌ها با استفاده از یک سیستم چند قرقره‌ای عمل می‌کنند. این قرقره‌ها در قسمت فوقانی صحنه، که تماشاگران قادر به دیدن آن نیستند، کار گذاشته شده اند. آن‌ها در کنار صحنه و برای بالا و پایین کشیدن پرده‌ها و قطعات موجود صحنه در حین اجرای نمایش بکار گرفته می‌شوند.

قرقره پرده‌های سینما یا درپوش‌ها

طناب رختشویی

بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند لباس‌های خود را برای خشک شدن آویزان کنند. سیستم قرقره‌ای اجازه آویزان کردن لباس‌ها را به آن‌ها می‌دهد، و به منظور خالی کردن ریسمان، آن را به گوشه‌ای می‌کشند و لباس‌ها را خشک می‌کنند.

قرقره طناب رختشویی

کامیون جرثقیل دار

در این نوع از کامیون‌ها برای بلند کردن ماشین‌ها از قرقره استفاده می‌کند. این کامیون همچنین به جعبه دنده و یک موتور نیاز دارد.

قرقره کامیون جرثقیل دار

صخره نوردی

در صخره نوردی از قرقره‌ها برای یاری رسانی به بالارفتن صخره‌نورد استفاده می‌شود.

قرقره صخره نوردی

پروژکتور سینما

این دستگاه یکی از نمونه‌های پرکاربرد دوران‌های گذشته است، اما نمونه‌های مشابه آن هنوز هم در سینما‌ها کاربرد دارند. در هنگام عبور نور از میان فیلم، برای نمایش تصاویری که برای ساخت فیلم با یکدیگر حرکت می‌کنند، خود فیلم نیز از میان دو قرقره بزرگ عبور می‌کند.

قرقره پل‌های متحرک

این قرقره‌ها برای حرکت دادن کابل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. وظیفه آن‌ها بلند کردن پل است و با جعبه دنده و یک موتور عمل می‌کنند.

قرقره پل‌های متحرک

میله پرچم

برای بالا و پایین کشیدن پرچم نیز از قرقره استفاده می‌کنند.

قرقره میله پرچم

قایق‌های ماهیگیری

این نوع قایق نیز برای بالا کشیدن و حرکت دادن ماهی‌ها به اطراف به قرقره نیاز دارد.

قرقره قایق‌های ماهیگیری

ماهیگیری

ماهیگیرانی که به صورت تجاری فعالیت می‌کنند از تور‌های حجیم قرقره دار استفاده می‌کنند.

قرقره ماهیگیری

جهت دانلود کامل مقاله (word) روی دانلود کلیک کنید.

9798 بازدید