چگونگی به کارگیری فلزهای مختلف از زمان کشف تا کنون

3.7/5 - (15 امتیاز)
۳.۷/۵ - (۱۵ امتیاز)
چگونگی به کارگیری فلزهای مختلف از زمان کشف تا کنون

چگونگی به کارگیری فلزهای مختلف از زمان کشف تا کنون

چگونگی به کارگیری فلزهای مختلف از زمان کشف تا کنون که در ادامه مقاله آشنا خواهید شد.جهت دریافت مقاله بصورت کامل، می توانید از پایین صفحه، مقاله را دانلود نمایید.

نخستین اشیاء فلزى ساخت بشر، اشیاء کوچک مسی چکش‌کارى شده‌اى است که به نیمه اول هزاره چهارم ق.م تعلق دارد. این دوره، آخرین دوران نوسنگى است، که انسان فلز را شناخت و اولین فلز مس بود.

اما تاریخ فلزکارى ایران به کشف ذوب فلزات که حدود هزاره اول قبل از میلاد است، مى‌رسد. در سال ۲۷۰۰ ق.م مقدمات عصر مفرغ آغاز شد. شوش یکى از بلاد باستانى است که آثار بسیارى از فلزکارى ایران را به دست داده است.

فلزات طلا و نقره در حدود ۲۵۰۰ ق.م کشف شد و به‌دلیل کمیاب بودن، دوام و کاربرد در زیورآلات، مورد استفاده قرار گرفتند. نمونه‌هایى از نقرکارى این دوره در تپه حصار کشف شده است.

تاریخچه :

در حدود ۲۵۰۰ تا ۱۵۰۰ ق.م با کشف فلز قلع، عصر مفرغ آغاز شد و صنعت‌گران توانستند با ترکیب مس و قلع، به ماده اولیه مقاوم‌ترى که خواص مس را نیز دارا بود، دست یابند.

در هزاره دوم ق.م مفرغ‌کارى بصورت یکى از برجسته‌ترین صنایع بشرى درآمد.

در ناحیه حسنلو در آذربایجان نمونه‌هاى فراوانى از اشیاء مفرغى به‌دست آمده است که متعلق به این دوران مى‌باشد. این هنر – صنعت توسط مفرغ‌کاران منطقه آذربایجان و اطراف دریاچه ارومیه به لرستان راه یافت و در آنجا رواج پیدا کرد.

مفرغ‌هاى لرستان، شکوه هنر فلزکارى و مفرغ‌کارى ایران و جهان را بخود، اختصاص مى‌دهد.

مفرغ‌کاران لرستان، با ریخته‌گرى و چکش‌کارى آشنا بوده‌اند. این آثار شامل لگام اسب، تبر، سرنیزه، دهنه اسب، روکش تیردان، بخوردان، سنجاق‌هاى زمینى و … مزین به نقوش حیوانات افسانه‌ای، تلفیق صورت انسان و بدن حیوان، شکار و … مى‌باشد.

تاریخچه صنایع فلزی :

آهن :

۱- اولین بار در دوره پیش از تاریخ از شهاب سنگ ها به دست آمد.

۲- ذوب آهن در کوره، در هزاره دوم پیش از میلاد در ارمنستان اتفاق افتاده است.

۳- آلیاژچدن در ۵۵۰ سال پیش از میلاد در چین ساخته شده است.

۴- ساخت آلیاژ فولاد نرم توسط هنری بسمر در اواخر۱۸۵۰میلادی انجام شد.

مس :

۱-تاریخچه ۱۰۰۰۰ساله دارد.

۲- ۵۰۰۰ هزارسال پیش از میلاد مردم غارنشین فلات ایران ظروف مسی می ساختند.

۳-در هزاره چهارم پیش از میلاد مردم ایران از مس،گوشواره،دشنه و چاقو می ساختند.

۴-یک آویزه مسی متعلق به۸۷۰۰ سال قبل در شمال عراق کشف شده است.

۵- ۵۰۰۰ سال پیش در اهرام مصر از لوله کشی مسی استفاده می کردند.

طلا :

۱-قدیمی ترین معدن طلا در ۴۰۰۰ سال پیش در بین النهرین توسط سومریان کشف شد.

۲- ۲۲۰۰ سال قبل از میلاد در مصر کارگاه های زرگری وجود داشته است.

۳- اولین سکه های طلا در سرزمین لیبی با ترکیب طلا و نقره ضرب شد.

۴-کالای مهمی در امر اقتصاد کشورها به حساب می آید.

فولاد :

ایرانیان قدیم برای آهن ورزیده و فولاد آبپذیر کلمات جداگانه‌ای داشتند. آهن ورزیده را آهن و فولاد آبپذیر را در زبان کهن ایران پولاد می‌نامیدند. در گورستان تپه سیلک که محققاً می‌توان آن را متعلق به ۱۲۰۰ تا ۱۰۰۰ پیش از مسیح دانست، اشیای باستانی باارزشی کشف شده‌است. یکی از آنها شمشیری است که دست و قبضه آن از مفزخ ساخته شده و یک تیغه فولادی نازک، روی مفرغ، پرچ شده‌است. همچنین در این گورستان چنگک‌های فولادینی یافت شده که با استادی تمام چکش کاری شده‌است.

برنج :

از برنج برای نخستین بار در زمان سارگن دوم (سده هشتم پیش از مسیح ) یاد شده‌است. این نظریه وجود دارد که موسونیک ها یا مشکی‌ها، به عبری مشخ، که مردمی درآسیای صغیر بودند، آلیاژ مس آن را کشف و در زمان شاهنشاهی هخامنشی آن را در ایران متداول کردند. زوسیموس نویسنده یونانی که در چهار صد سال پیش از میلاد به دنیا آمده‌است، با ساختن توتیا از کالامین آشنایی دارد. وی توتیا را آلیاژ ایرانی یا آلیاژ زرد می‌نامد و یک ایرانی افسانه‌ای به نام پایانیدوس (Papanidos) پسر سیتوس (Sitos)را مخترع آن می‌پندارد.

جهت دانلود کامل مقاله (word) روی دانلود کلیک کنید.

15465 بازدید