جوشاندن آب، بدون گرما + فیلم آزمایش + مقاله کامل

1/5 - (1 امتیاز)
۱/۵ - (۱ امتیاز)
جوشاندن آب، بدون گرما

جوشاندن آب، بدون گرما

جوشاندن آب، بدون گرما ، مقاله ای در خصوص آزمایشگاه علوم تجربی که با “دانلود مقاله” می توانید هم به محتوا و هم فیلم آزمایش دسترسی داشته باشید.

مواد و وسایل مورد نیاز:

۱- سرنگ ۵۰ سی سی (میلی لیتر)

۲- آب با دمای ۴۰ درجه سانتی گراد

۳- نمک طعام

هدف آزمایش :

۱- بیان رابطه حجم با فشار گاز (قانون بویل)

۲- تعریف نقطه جوش و اثر فشار هوا بر روی آن.

۳-  معرفی خواص کولیگاتیو.

شرح آزمایش :

۱- درون سرنگ را تا نیمه آب ۴۰ درجه سانتی گراد بریزید.

۲- با یک دست انگشت را بر روی دهانه ی سرنگ گذاشته و سرنگ را میگیریم (تا هوا وارد سرنگ نشود) سپس با دست دیگر پیستون سرنگ را به طرف بیرون بکشید.

توجه :”نقطه جوش”به دمایی گفته می شود که در آن فشار هوای بالای مایع برابر با فشار بخار مایع است.

 در حالت عادی به دلیل فشار هوا ، آب نمی جوشد. اگر آب را گرم کنیم ، مولکول های آب بخار می شوند و در نتیجه ی افزایش فشاربخار مایع، آب شروع به جوشیدن می کند. در این آزمایش با کشیدن پیستون حجم هوای داخل سرنگ افزایش می یابد و در نتیجه فشار آن کاهش می یابد(قانون بویل) و جوشیدن آب بر اثر کاهش فشار هوا رخ می دهد.

ممکن است قبل از کشیدن پیستون، هوای داخل سرنگ را کاملا خارج کنید و بعد پیستون را بکشید. در این حالت، با کشیدن پیستون، در بالای سطح آب، خلاء ایجاد می شود و در اثر این خلاء ابتدا گازهای محلول در آب سریع خارج می شوند و آب نیز شروع به جوشیدن می کند و از بخار آب و گازهای خارج شده از آب، فضای خلاء پر می شود (گازهای زیادی مانند اکسیژن و کربن دی اکسید در آب شیر محلول هستند.)

می توانید دوباره پیستون سرنگ را به حالت اول برگردانید، گازها در آب حل شده و بخار آب سریع از حالت گاز به مایع تغییر پیدا می کند. اگر هدفتان نشان دادن وجود گاز های محلول در آب است.

با دانلود مقاله بصورت رایگان، می توانید ادامه مقاله و فیلم آزمایش را مشاهده نمایید…

جهت دانلود کامل مقاله (powerpoint) روی دانلود کلیک کنید.

2977 بازدید